| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Sunt asigurat de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.Dar nu am card emis.Am fost dupa o luna dupa ce am implinit 18 ani dar mi-ai dat doar o adeverinta si mi-au zis ca cardul vine la mine in cel mult un an.Pana la implinirea varstei de 19 ani nu l-am primit si m-am dus la Casa de Asigurari si mi-au zis ca nu se mai emit carduri demult.De ce nu am si eu card de sanatate? O fi oare pentru ca eu nu sunt angajat cu carte de munca la stat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, nici eu nu am card de vreo 15 ani de cand ar fi trebuit sa il primesc. Daca esti asigurat si plateste angajatorul darile aferente, nu e nici o problema. Te intreaba cineva de card, ii arati CNP-ul din buletin si verifici aici - http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html