| Adrian1945 a întrebat:

Salut, am si eu un cateva de intrebari in legatura cu cardul de sanatate.

Eu sunt asigurat dar cardul meu de sanatate nu s-a emis cand am implinit 18 ani in 2020 si cei de la cnas nu raspund la telefon si pe site spune ca momentan nu se emit carduri (zice asta de aproape 2 ani) pot sa beneficiez de asigurare si fara card?
Si daca da, cum ii dovedes medicului de familie ca sunt? Sau are acces la baza de date al cnas si pot sa merg linistit la consulatii?

Doresc sa metionez ca am 1 luna vechime in jobul actual. Am spus asta pentru stiu ca puteam sa cer o foaie care sa ma ajute in trebuie asta cu asigurarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat legal, cu contract individual de munca, atunci esti asigurat de sanatate si medicul de familie poate verifica asta si fara sa ai card de sanatate.
De altfel poti verifica si tu in felul urmator:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

| Adrian1945 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult de tot! Poftim o fundiță

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat