| mihaitaprogaming a întrebat:

Salut, am o problema de 2 saptamani ma doare in gat am luat zinnat o 5 zile nu a trecut am luat iar 5 zile si tot nu a trecut, acum este mai rau, nu ma doare foarte tare dar nu pot inghiti deloc, simt in fel de ghiara in gat, am incercat sa mănânc ceva solid si m-am inecat foarte tare(am tusit 3 minute)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți înghiți datorită inflamației.
La capul esofagului este un sfincter, care îl separă de faringe.
Dacă ai o infecție în gât, l-a afectat și pe el.
Gastrita dacă o ai, ea este în stomac, nu în gât.
Zinnat conține un antibiotic. Dacă durerea nu a cedat la el, este nevoie să iei alt antibiotic. Ca să știi ce să iei, trebuie să mergi la medic care face un exsudat faringian cu antibiogramă să vadă la ce antibiotic este sensibilă infecția ta, ca să se administreze acel antibiotic, iar nu la întâmplare cum ai procedat dta. Așa nu te vindeci.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat