| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Sunt băiat dar tot ma epilez pe corp, nu ma judecați asa sunt eu happy. De cam un an ma tot epilez odată la câteva zile și am pe corp, în special pe picioare, umeri, pipet, tot felul de pete sau coșuri. Cum as putea sa scap de ele? În special as vrea un sfat de la fete/femei care se epilează și au pielea fără astfel de pete...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te epilezi mereu (ca baiat), femeile te vor vedea ca pe o vierme zbrancinata. laughing

| Simpatic a răspuns:

Nu-s fata, si mie imi plac persoanele epilate, dar tu tatut te epilezi mult prea des si printre altele faci foliculita, laturi de cosuri acnee
Nici-o femeie intreaga la cap nu se epileaza o data la cateva zile!
Nu folosesti metode eficienta de epilare, daca parul tau este scurt scurt ca oricum nu ii dai sanse sa creasca, mergi la un salon si fa-te acolo prietene cu ceara etc, nu e nicio rusine
Acasa cu lama vei avea mereu iritatii, cosuri, foliculita
Daca situatia este naspa, adica ai peste tot cosuri ca si cum ai fost in Delta 2 saptamani si te-au piscat toti tantarii, atunci recomand vizita la dermatolog!
Daca ai ceva bani in buzunar te poti epila tot la un salon cu IPL (lumina intens pulsata), costurile sunt maricele din ce stiu, dar nu mai ai batai de cap cu lame si aparate de ras, si nici numai apar mai tarziu iritatiile acestea nedorite
Pentru epilare de tip IPL exista centre specializate pe asa ceva cu oameni competenti, nu recomand aparate luate de pe net si nici asa saloane obscure care au preturi mici, ce e ieftin nu e totdeauna si bun

| Sophieka a răspuns:

Prefer barbatii care se epileaza si sunt masculini. Nu imi plac cei parosi, asta e, este preferinta mea.
Eu nu am probleme de genul fiindca ma epilez sub dus, pun apa si sapunesc bine intreaga parte care urmeaza sa fie epilata si asa ma epilez, cu pielea sapunita (asta dupa ce m-am spalat in prealabil bineinteles).
Recomand epilatoarele de la LIDL, cele la set de vreo 12 bucati la pretul de 5 lei.
Sau, ca sa nu mai trebuiasca sa te epilezi la cateva zile, poti cauta un salon unde accepta barbati, sa te epilezi cu ceara (desigur daca iti permite bugetul).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ceara sau pasta de zahar este cea mai eficientă metodă de epilat, cuz' după o vreme parul creste mai rar și părul se subțiază, și creste mai greu. Cu bicul creste foarte rapid, la bărbați nu e o metoda prea folositoare.

| trophin a răspuns:

Dacă epilezi creste asa repede? Sau dai cu lama? Bic?

| DianaMaria11 a răspuns (pentru trophin):

Cu lama ma epilez, într-o zi creste foarte puțin, în cap 3 zile se observa

| trophin a răspuns (pentru DianaMaria11):

E "Ras", nu epilat. O sa îți crească într-o veselie. Trebuia sa folosești o ceara, cum a menționat cineva mai sus

| Eriii a răspuns:

Eu nu m-am epilat niciodată cu ceara sau altceva (m-am făcut doar cu lama de câteva ori), dar posibil sa faci o iritație sau ceva la ceara. Nu știu dacă există tipuri diferite de ceara pentru asta, daca da, încearcă să schimbi asta, știu că se folosesc uneori șervețele speciale ca să curețe ceara rămasă, o fi de la ele. Uită-te daca conține ceara ceva la care ești alergic. Zic toate astea in cazul in care te faci cu ceara. Altfel nu știu de la ce ar putea sa fie. Poate pur și simplu transpiri in zonele alea. De la transpirație poți să faci iritații(pete) și coșuri uneori.
Încearcă să îți faci dus mai des daca e de la asta straight face in rest nu știu csz

| Miina97 a răspuns:

Eu am scăpat de aceste bubite astfel: înainte de a ma epila, ma spal cu apa ceva mai fierbinte decât de obicei cât sa suporte pielea, apoi într-un pahar sau vas torn gel de dus și adaug mult zahar peste iar cu aceasta compoziție îmi frec bine pielea, are rol exfoliator. Pe mine m-a ajutat, încearcă și tuwinking