| quest_6999 a întrebat:

Sunt baiat...Imi puteti spune cum pot scapa de matreata asta nesuferita? ca am incercat cu diferite sampoane, ulei de masline si nu mai stiu cu ce sa il dau ca sa nu mai am matreata asta...acum sora mea mi-a spus sa nu il mai spal cu nimic si sa il dau doar cu apa, Scz daca am gresit categoria, dar nu stiu unde sa postez o astfel de intrebare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutM a răspuns:

Asa am facut si eu pana mi-am dat seama ca nu ma spalam cum trebuie pe cap haha.
Clatesti parul, pui sampon, te speli pe corp in timpul asta ca sa lasi samponul sa inmoaie parul. Apoi dupa 3-5 minute te clatesti.
Repeti procedeul. Pui balsam. Il lasi si pe asta 3-5.

Daca faci asa de vreo 20-30 de ori dupa un timp o singura spalare e suficienta (in loc de 3).

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Renunta la a mai folosi produse styling( gel/ceara/spuma de par)--- pare-se ca acestea ar accelera descuamarea pielii scalpului, matreata, in acest caz, avand aspect de faina in par. Numai bine!

| ZEU93 a răspuns:

Am avut si eu acum mult timp am scapat de el cu samponul head and shoulders foarte bun dar se gaseste mai greu big grin