| Ionita_Mihai_1997 a întrebat:

Buna TPU.Sunt baiat si am 12 ani iar inaltimea mea actuala este de 1.63 m (163 cm).
Este buna inaltimea pe care o am acum?
Si cat ar mai trebuii sa cresc in inaltime?
Precizez ca nu sunt gras si nici slab,sunt intre si intre, si in fiecare seara la 6 plec in parc la fitness unde stau 1-2 ore,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea ta!
La ce ar putea fi buna inaltimea cuiva?

Ce fel de intrebare este asta?
daca vrei niste sabloane sau parametrii medicali, mergi la medicul de familie sa-ti faca un consult medical, cu masurat, cantarit, calculat BMI, luat pulsul samd.

| Ionita_Mihai_1997 explică (pentru Violleta2022):

Inaltimea conteaza foarte mult...gen iti arati superioritatea fata de altii, cum poti sa ai o iubita daca ai o inaltime mica? daca cineva se da la ea si tu nu poti sa o protejezi? in plus inaltimea mai mare te poate ajuta si in viata de zi cu zi, cica ce fel de intrebare...am intrebat daca e bine sau nu sa am o inaltime ca asta la varsta mea, ca pe net nu o gasesc, si da-i dracu pe doctorii aia ca un consult medical nu m-ar ajuta cu nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionita_Mihai_1997):

Din pacate, nu toti suntem la fel si am vazut oameni puternici care domina, desii au inaltimi micute, comparat cu marea majoritate, dar o inteligenta mare si asta este cu adevarat un element puternic.
Sindromul omului mic, se manifesta prin rautate, frustrare si egoism, la cei care nu sunt prea inteligenti.
Un om inteligent, nu are importanta ce inaltime are, pentru ca va domina oricum prin intelepciune.

Din pacate, nimeni nu poate confirma daca tu la 12 ani ai o inaltime buna sau nu. Conform mostenirii genetice de la parintii tai, probabil ca atat trebuie sa ai.
Acum, mai depinde si de ritmul in care te dezvolti tu. In functie de cat de bine mananci si ce sport intens faci, poti sa influentezi cresterea ta.

Exista si un calcul care iti poate da cu aproximatie inaltimea, in functie de parinti, evident.
Uite aici formula de calcul:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13): 2 = inaltimea baiatului

Personal, cred ca esti destul de inaltut la 12 ani!