| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dependent de ENERGIZANT! ..Beau zilnic căte un energizant. căteodata beau odată la 2 zile.Nu beau hell sau redbull,beau energizant la 0, 70 de bani Proxi.Si faza e ca îmi iau în fiecare seară, combinat cu ceva dulce ma simt ca în rai si nu mă pot lăsa de ele.Ce pot face ca să nu mai fiu dependent de energizante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ca orice alt viciu, in primul rand iti trebuie vointa si tarie de sine... Daca vrei sa te lasi o sa te lasi, daca nu, nu. Totul tine de tine.
O metoda buna sa te lasi de un viciu este sa-l tot reduci treptat, daca tu bei 2 energizante pe zi, 2 zile de acum bea 2, apoi urmatoarele 3 zile bea doar unul, apoi 1 pe saptamana cand mai ai chef si dupa nu mai bei deloc.
Multa sanatate.

| ALGator a răspuns:

Fă în așa fel încât să nu ai niciodată în casă. Evită traseele pe lîngă magazinele unde se vinde. Nu lua bani sau card cu tine.
Cînd te simți liniștit antrenează-te să devii dependent de apă. Apa chiar e delicioasa, fără glumă, dacă îi savurezi gustul. Fă ți un ritual din a bea 1-2 pahare într o ambulanță plăcută. Te poți păcăli singur, asta nu e glumă. Succes!

| NAT0 a răspuns:

Ține doar de voința ta.laughing

| gogu220 a răspuns:

Daca chiar vrei sa renunti, pune un pic de praf laxativ in fiecare doza. Dupa un timp doar cand vei vedea cutia vei avea o reactie de respingere. Eu asa am renuntat la dozele de bere.

| ubox7007 a răspuns:

Ba copile, eu beau cam 4/5 pe zi pe perioade de o saptamana, o saptamana pauza. Pur si simplu te lasi, atata tot, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| urseyul a răspuns:

Trebuie sa constientizezi ca este foarte nociv pentru tine sa bei, chimicalele acelea, doar tu poti sa te lasi, o sa fie greu, deja organismul tau sa obisnuit cu acea cantitate constanta de cafeina si zahar, si daca renunti organismul tau o sa faca rau, ca sa zic asa. Daca nu renunti mai tarziu poti sa faci diabet zaharat, sa ai probleme cu inima si cu ficatul...

| Radu994 a răspuns:

Hei buna! Am avut si eu o astfel de problema doar ca eram depedent de zahar.Incearca sa le raresti, adica cate 1 la doua zile, dupa 3 si tot asa.La inceput o sa iti fie foarte greu dar vei reusi sa te abtii si ai sa vezi ca te vei simpti mult mai bine.Incearca sa consumi cat mai mult magneziu(el te ajuta sa scapi intr-un fel de depedenta.Magneziul il poti gasi in diverse seminte cat si in nuci.Important e sa nu renuti, stiu cum e senzatia aia de depedenta.Am trecut si eu prin asta. Sper ca te-am ajutat

| DarkSlime a răspuns:

Atunci cand ai pofta de energizant cumpara si tu un suc care are gust asemanator cu acel energizant si niste dulciuri. Asta este o metoda destul de convenabila! Succes! Funda? =)

| MCRgurl a răspuns (pentru DarkSlime):

Ca doar na, mai bine face diabet decat sa mai bea energizant la 70 de bani laughing