| AlwaysVanillaa a întrebat:

Sunt dependenta de dulciuri.Cum pot scapa de acest viciu?
Cel mai folositor raspuns primeste Fundaa!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fly a răspuns:

Salut.se stie ca dulciurile creaza dependenta.Cum sa scapi de acest mic "drog"? Eu iti propun sa incepi sa mananci tot mai putin in mod sistematic; adica nu incetezi de tot, asa de la o zi la alta, dar incepi sa reduci cate un pic in fiecare zi, dupa care reduci frecventa, adica azi mananci un pic si maine nu.Continui asa pentru o saptamana, dupa care care pauza trebuie sa fie de doua zile pentru o alta saptamana. Urmarind secventa logica in a treia saptamana vei face pauza trei zile, adica mananci azi dupa care nu mai mananci doar peste 3 zile.Ina 4 saptamana ajungi la portia normala de dulce si anume de max 2 ori la saptamana, alegi tu ziua, poate duminica si inca o data intr-o alta zi a saptamanii, cam pe la jumatatea saptamanii ar fi cel mai bine.Aminteste-ti ca cu cat mananci mai mult dulce, cu atat ai mai manca si cu cat nu mananci cu atat corpul ti se obisnuieste si nu-ti mai cere. O luna, atat ai nevoie ca sa scapi de acest viciu care nu e sanatos deloc.Crede-ma pe cuvant ca dupa o luna de asa zisa "cura impotrva dulcelui"nu vei mai simti asa mare nevoie ca si acum.Incepe de maine si succes!

1 răspuns:
| timewaster a răspuns:

Metoda mea este mai "brutala" dar na big grin
Am avut si eu problema asta, ce am facut eu este:
I-am spus mamei sa nu mai cumpere dulciuri in casa, sau daca cumpara, sa nu manance de fata cu mine si sa le ascunda. Bineinteles, era problema cand ieseam afara si stateam cu nasu de geamul magazinului, dar pentru aia, eu imi las banii acasa sa nu am cu ce sa le cumpar big grin