| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Buna TPU, sunt foarte speriata. Trebuia sa-mi vina menstruatia pe data de 17 noiembrie si mi-a intarziat 2 saptamani. Astazi am facut un test de sarcina si e negativ. Ca si cauza poate sa fie faptul ca atunci cand am facut sex cu prietenul meu mi-a curs putin sange (eu cred ca m-a lovit inauntru)? Nu a fost prima data cand am facut sex ca sa fie un motiv sa curga sange. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai dat un detaliu important, ai luat cumva pastila de a doua zi imediat după ce ai facut sex? Sînge i ti poate curge daca himenul nu a fost rupt in totalitate adica daca tu ai un himen elastic nu se va rupe din prima, iar a doua cauza poate fi o rană pe colul uterin care provoaca dureri si singerari, si nu in ultimul rind inainte de a vorbi de o sarcina care nu se formeaza nici aia asa usor, sunt dereglările hormonale care au ca si cauza întîrzîierea ciclului menstrual, cel mai bine daca poti mergi la ginecolog si fa ti o ecografie transvaginală acolo medicul va vedea tot vaginul este cea mai importanta analiza, si va depista el cauzele si vei primii tratament, sănatate multă.

| Violleta2022 a răspuns:

Speriata, de ce?
Nu tu ai fost cea care ai acceptat sexul neprotejat?
Se presupune ca ai acceptat cu buna stiinta si responsabil acea partida sexuala... sau ma insel si tu ai fost violata?
In ce sens spui ca te-a lovit inautru?
Ti-a bagat ceva in vagin, care ti-ar putea rupt sau perforat vaginul?
Ai fost imediat la medic? Ai anuntat autoritatile?

| Manko a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu cum ai citit tu, dar fata nu a zis nimic de viol. Si daca ar fi zis, de ce o invinovatesti? Nu ai ajutat-o cu nimic, doar i-ai dat bully gratuit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Manko):

Este foarte posibils a fie viol si ii este frica sa spuna aici, dar a mentionat 2 lucrurui importante, care sunt prezente de obicei in viol sau sexul cu forta:
- este foarte speriata (lucru care nu ar trebui sa fie, daca sexul era facut de placere si consimtit).
- sangerare vaginala- probabil si dureroasa, odata ce a mentionat "eu cred ca m-a lovit inauntru"
-

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost viol, este iubitul meu cu care sunt de 2 ani. Mentinonez ca am 20 de ani. Cred ca din greseala m-a lovit inauntru, nu a fost cu intentie. Si el este speriat. Eu sunt speriata deoarece nu imi doresc o sarcina. Si nu s-a mai intamplat sa imi intarzie menstruatia mai mult de 7 zile. Acum sunt 2 sapt si un pic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Nu pot sa inteleg cum te poate lovii cineva "din greseala", taman in vagin, incat sa te raneasca, asa rau?!

Apoi, sperietura aia de care vorbesti "foarte speriata" de ce sa fie?
Ai doar 20 de ani, esti ditamai femeia, nu un copilas speriat de 12 ani, care a fost violata.
Ar fii trebuit sa stii pana acum ca sexul fara protectie duce la sarcini nedorite si la transmitere de bolii sexuale, iar daca tu spui ca ai avut sex consimtit, cu iubitul, inseaman ca ai consimtit si ti-ai luat raspudnerea integrala a tot ce se intampla acnd ai constimit
si sincer, nu vad sensul cuvinetlor tale in care spui ca esti 'foarte speriata".
De ce ai mai putea fii speriata?

| Lukasssz a răspuns:

Aia e, o sa avem un nepotel! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela,tu esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Mirabela atunci?

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru anonim_4396):

Nu, numele meu real este Maria

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Aa, eu credeam ca esti Mirabela. Te confundam