| Julia3991 a întrebat:

Buna TPU! Sunt însărcinată in 27 de saptamani si nu prea am chef sa fac nimic, nu ma uit nici la filme nu ascult nici muzica nu am chef sa prea ies sau sa fac ceva prin casa, oare sa fie o forma de depresie? Vreau sa spun ca nu ma simt trista, ma simt ok! Oare poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu mai asculta muzica trista, ci numai vesela, de dnas si petercere.
2. nu te mai uita la drame sau filme cu baiati si omoruri, NUmai la comedii si filem cu happy ending
3. iesi zilnic la plimbarea minim 2 ore pe jos.
4. Impuneti sa faci activitate fizica zilnic, fiindca este extrem de imporatant sa fii sanataosa si sa nasti un copil sanatos. Gravida trebuie sa faca miscare ZILNIC, asta ajuta la nastere!
Sanatate multa si ...Nastere usoara!

| Lioana a răspuns:

Viata ta se va schimba de acum daca vei deveni mama. Prioritatile se schimba. Acum e normal sa te concentrezi pe copil si sa lasi celelalte lucruri in plan secundar.
Nu e depresie. E doar o lipsa de chef datorata stării tale.
Totusi muzica optimista ai putea sa asculti. Influenteaza pozitiv copilul.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu are nici o treaba. Nu e un fel de depresie. Formele de depresie sunt diferite.

Cu siguranță e din cauza sarcininei cel mai probabil, alta cauza mai grava.

E și din cauza tuturor schimbărilor.

| nukeyly a răspuns:

O lipsa de chef generata de schimbarile hormonale generate de sarcina, aici se adauga consecintele viitorului care probabil se v-a intampla si vom fi cu X mai multi.
''nu prea am chef sa fac nimic'' ia un cutit si omoara lipsa de chef, dupa ce a murit lipsa, incepe sa-ti ocupi timpul cu orice lucru constructiv.
Eu daca 200 de ani nu mai dorm, tot nu pot face, tot din lista.