| Alina249 a întrebat:

Ma confrunt si eu cu o mica problema de cateva saptamani : certuri peste certuri si ii dezamagesc pe cei drag. Nu stiu, pur si simplu simt ca nu mai sunt eu, mereu sunt trista si nu prea am chef de nimic. Sa fie oare o depresie? Ar trebui sa merg la un doctor sau poate sa treaca de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Poate fi o stare de deprimare. Daca nu este suportabila starea, mergi la psiholog. Te poate ajuta sa-ti revii.
Diagnostic de depresiebig griniagnosticul, pus la persoanele care adună cinci din aceste simptome: * dispoziţie tristă * scăderea interesului pentru activităţile zilnice * scăderea poftei de mâncare şi scăderea în greutate * tulburările de somn * stare de agitaţie sau încetinirea ritmului * oboseală * sentimente de lipsă de valoare * incapacitate de concentrare * idei de sinucidere

Citeste mai mult: adevarul.ro/sanatate/medicina/cele-noua-semne-depresiei-1_50acbdeb7c42d5a6638952f9/index.html

3 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Ai putea sa discuti cu familia, sau cu prietenii cei mai apropiati, daca nu, mergi la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii cat de grav e de fapt...noi nu putem patrunde in viata ta sa vedem exact despre ce vorbesti-noi vedem doar cuvintele din intrebarea ta.
Daca te apasa ceva spune cuiva, oricui-unui prieten, iubitului, rudelor... orcui-binenteles daca poti sa te INCREZI in aceea persoana-nu tine totul in tine.
Da e foarte bine sa mergi la psiholog-chiar daca nu ai probleme-daramite daca le ai.
De ce?
Aici vei primi o consolare, sfaturi si in plus vizita la pshiholog este strict CONFIDENTIALA.
Unele probleme trec de la sine...altele insa nu-ci din contra te macina pe dinauntru.

| cucu9 a răspuns:

O sa treaca de la sine. Este doar o depresie. Sper ca te-am ajutat