| mihaelamiha00 a întrebat:

Buna TPU.
Sunt insarcinata in 8 luni jumate...este o problema daca intretin relatii sexuale pana la 9 luni? Afecteaza cu ceva? Vreau parerea fetelor. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu exista restrictii de ordin medical cum ar fi risc de nastere prematura si nu resimti un discomfort prea mare din cauza burticii atunci nu e nici o problema daca intretii raporturi intime pana la nastere. Fatul nu va pati nimic fiind protejat de lovituri /socuri de lichidul amniotic, iar dopul cervical ce sigileaza cervixul pana la nastere il fereste de germeni, bacterii si eventuale infectii uro-genitale. Bineinteles starea speciala in care te afli de gravida in ultimul trimestru impune o grija si o atentie mai mare insemnand ca actul sexual nu poate fi brutal/violent. In rest nimic nu va impiedica sa va bucurati de intimitate in cuplu, ba chiar e indicat astfel partenerul se va simti neglijat. Si asa va trebui sa stea pe tusa vreo 4-6 saptamani dupa nastere cand scurgerile respectiv recuperarea postnatala din perioada lauziei interzic relatiile sexuale din motive de igiena in primul rand si apoi exista si riscuri/durere /discomfort in cazul efectuarii epiziotomiei. Trebuie sa acorzi multa atentie si ingrijiri nou-nascutului e firesc dar asta nu inseamna sa excluzi complet viata de cuplu/momentele intime. Numai bine iti doresc, o nastere usoara si un bebe sanatos!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tie iti trebuie facts si date exacte nu „pareri ale fetelor" ca tu iti pui bebelusu in pericol ca te apuca sa asculti de niste neavizati.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio restrictie de a intretine acte sexuale chiar si pana in ultima saptamana de sarcina. Bineinteles cu conditia de a nu simti disconfort sau durere in timpul penetrarii si de a adopta o pozitie de sex prin care sa fie evitata apasarea abdomenului. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă medicul nu a interzis asta, nu e nicio problemă atât timp cât igiena e perfectă și adoptați poziții care să nu preseze abdomenul nici să nu favorizeze o penetrare foarte profundă.