| anaservic a întrebat:

tocmai mi-am facut analizele de sange si singura parte proasta este ca fibrinogenul mi-a iesit 432 cand maximul este de 350. ce inseamna asta? poate fi vorba de cancer? am citit pe net si nu stiu ce sa cred. please help. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil aceasta crestere este data de o infectie acuta usoara (o raceala, de exemplu) avand in vedere ca restul analizelor au fost in limite normale. http://www.i-medic.ro/analize/fibrinogen

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Fibrinogenul marit este intr-adevar un semn prezent si in cazurile de tumori maligne (cancer), dar si in multe alte cazuri, mult mai domestice (de exemplu orice afectiuni inflamatorii).

E ca si cum ai spune ca daca tusesti poti sa ai cancer la plamani - da, e posibil, dar mult mai probabil e sa ai doar o raceala.winking

Eu te sfatuiesc sa mergi sa vorbesti cu un doctor si sa identificati cauza, dar fara sa te alarmezi prea tare.

| 23partyboy a răspuns:

Si vsh-ul cum e?

| anaservic explică (pentru 23partyboy):

E bun, 12big grin

| 23partyboy a răspuns (pentru anaservic):

In primul rand trebuie sa va adresati unui alt medic in vederea stabilirii diagnosticului, nu o lasati asa
iar asa la nivel de discutie simpla, sa inteleg ca suntei femeie de 24 ani, hemoleucograma normala, hiperfibrigenemie si vsh normal..atunci cu siguranta se exclude un proces inflamator(vsh normal si leucocite normale), cam atat pot spune pe baza inf oferite de dvs, pentru a mai exclude alte variante macar orietativ trebuie sa cunosc greutatea, glicemia, colesterolul, gliceridele, fumator sau nu, daca suferiti sau nu de o alta boala cronica, daca mai prezentati alte simptome neobisnuite

| anaservic explică (pentru 23partyboy):

Nu, am 17 ani...va pot da pe privat si celelalte informatii?

| 23partyboy a răspuns (pentru anaservic):

Da, scuze am gresit eu, grabindu-ma v-am calculat vsh pentru barbati, imi puteti trimite informatiile dar nu uitati ca aceasta este o discutie libera si NU inlocuieste consultul la medic, noi doar incercam prezumtiv sa cautam cauza cresterii in asociatie cu alti factori ca sa mergeti tintit la un specialist, imi puteti scrie greutatea, leucemia, restul analizelor chiar daca sunt in limite si ce v-am mai rugat mai sus

| znstr a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog sau ceva de genul asta. Eu am avut pe pcioare un fel de vergeturi rosii care s-au format din cauza circulatiei sangelui, problemelor de coagulare, si printre altele, si eu aveam fibrinogenul la fel de marit ca al tau. Mai bine mergi la medicul de familie sa-ti citeasca analizele si sa se trimita la specialist decat sa-ti faci tu ganduri negre cu foaia de analize in fata. Multa sanatatee!

| anaservic explică (pentru znstr):

Am fost si medicul de familie si a zis ca e singura analiza proasta si ca nu stie ce ar putea fi. atat.

| znstr a răspuns (pentru anaservic):

Atunci vezi sa nu ai vreo problema la ficat, ai grija cu alimentatia si ce pastile (antibiotice in special) iei. Daca nu stie medicul de familie, mergi in alta parte. Nu se stie la ce poate sa duca fibrinogenu asta crescut, eu am avut in urma cu mult timp si am luat tratament..si de aunci nu am mai facut analize. Sper sa gasesti un raspuns la un doctor ceva!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu are rost sa te ingrijorezi din cauza, mergi cu analiza la un medic si el te poate lamuri, nu e cazul sa crezi tot ce citesti pe internet.