| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Bună TPU uneori mai simt mici înțepături în piept cand inspir adânc..Am făcut radiografie la plămâni și un EKG și totul e oke..intepaturile sunt de scurta durata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariusFD96 a răspuns:

Aveam si aceleasi simptome si aceleasi ganduri. Initial credeam ca am ceva la inima pentru ca ma intepa in piept si mi se ridica foarte des pulsul. Chiar si dupa ce am facut EKG-ul, care a iesit normal, tot mai credeam ca am o problema la inima pe care nu au putut sa mi-o depisteze prin acel EKG. Si ma stresam foarte mult si ma panicam. Aveam impresia ca o sa mor. Dupa un timp a inceput sa nu-mi mai pese daca o sa mor sau nu. Am inceput sa ignor toate simptomele. Atacurile de panica nu ma mai speriau. Imi umpleam timpul cu altceva pentru a nu ma mai gandi la alte tampenii. Te sfatuiesc sa faci la fel. Ignora aceste ganduri. Ignora intepaturile din piept pentru ca nu ai nimic la inima si nici la plamani. Totul vine din creierul tau. Nu esti bolnav. Nu mori maine. Nu mori azi. Poti sa mori oricand din alte cauze dar nu din niste atacuri de panica. Incearca sa te calmezi cand ai un atac de panica. Stai pe scaun. Sau in pat. Bea un pahar cu apa. Trece. Nu te omoara. Nu te imbolnaveste. Incearca sa renunti un timp la cofeina pentru ca o sa iti provoace si mai multa agitatie. Fa ceva cu timpul tau liber. Nu lasa gandurile sa te acapareze. Depresie am avut si eu si poate inca mai am. Nu stiu. Deseori ma simteam bine si aveam chef de viata iar in urmatoarele 10 minute eram cel mai negativist om. Aveam momente cand si plangeam. Mai am faze de genul uneori. Dar mai rar. Totul vine din creierul tau. Iti las niste link-uri aici ca poate intelegi mai bine ce ti se intampla:
http://www.tratamentanxietate.ro/panica/
http://m.sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/atacul-de-panica_35
https://youtu.be/ykvC3QXJb18
Poti cauta si tu pe net chestii de genul ca sa intelegi mai bine. Sunt chestii si pe Youtube care te motiveaza si te ajuta sa crezi mai mult in tine si sa te eliberezi de gandurile naspa si sa scapi de problemele astea. Pe mine m-au ajutat cat de cat. Desi inca nu mi-am revenit complet. Nu stiu daca am sau nu nevoie de un psihiatru. Nu stiu cat m-ar ajuta. Multe din medicamente provoaca dependenta si toate au efecte secundare. Eu unul prefer sa ma tratez singur decat sa ma complic cu psihiatrii, medicamente. Poate voi fi mai rau de atat. Poate dau bani degeaba si nu ma fac bine. Prefer sa merg pe mana mea. Nu cred ca e nevoie absoluta de un specialist. Singur trebuie sa iti invingi temerile. Si teama de un atac de panica e o temere. Nu trebuie sa iti fie frica de un nou atac de panica pentru ca iti va fi mai rau. Trebuie sa te astepti sa apara oricand. Si trebuie sa ramai calm. Sa ramai lucid. Nu o sa mori! Nu o sa innebunesti!

4 răspunsuri:
| MariusFD96 a răspuns:

Eu am fost si sunt in aceeasi situatie. Am avut niste atacuri de panica si crezand ca am ceva la inima am fost la doctor care mi-a spus ca pulsul este ok. Mi-a dat trimitere sa fac un EKG. Am fost, am facut, a iesit in regula. Am facut si radiografie la plamani. Totul ok. Problema cu acele intepaturi vine din cauza stresului. Nu e un motiv de alarmare. Incearca sa fii mai relaxat. Daca EKG-ul si radiografia la plamani au iesit in regula atunci cam asta este singura problema. Stresul. Si o posibila lipsa de calciu si magneziu. happy Iti doresc multa sanatate!

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru MariusFD96):

Și eu sufăr de atacuri de panica..sunt o fire cam anxioasa și probabil ăsta e cauza.

| MariusFD96 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

E clar ca asta e cauza. Si eu sunt la fel. Sunt in situatia asta de 1 an jumate. Atacuri de panica nu am mai avut de mult timp. Dar in continuare am o stare anxioasa. Ma stresez usor. Am tulburari de somn. Ganduri peste ganduri. E destul de naspa. Dar spre deosebire de atunci pot sa zic ca ma simt mai bine. Si fara sa iau medicamente sau alte prostii. N-am fost la psihiatru. Desi mi s-a recomandat. Cred ca totul sta in a ne depasi temerile. Intepaturile alea le aveam si eu. Si uneori revin dar nu ca inainte.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru MariusFD96):

Uneori când mai am gânduri aiurea de obicei sunt ceva gen ca am o problema medicala și mâine mor. ..sunt momente când am o depresie foarte nasoala și îmi creste și tensiunea.

| MariusFD96 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Aveam si aceleasi simptome si aceleasi ganduri. Initial credeam ca am ceva la inima pentru ca ma intepa in piept si mi se ridica foarte des pulsul. Chiar si dupa ce am facut EKG-ul, care a iesit normal, tot mai credeam ca am o problema la inima pe care nu au putut sa mi-o depisteze prin acel EKG. Si ma stresam foarte mult si ma panicam. Aveam impresia ca o sa mor. Dupa un timp a inceput sa nu-mi mai pese daca o sa mor sau nu. Am inceput sa ignor toate simptomele. Atacurile de panica nu ma mai speriau. Imi umpleam timpul cu altceva pentru a nu ma mai gandi la alte tampenii. Te sfatuiesc sa faci la fel. Ignora aceste ganduri. Ignora intepaturile din piept pentru ca nu ai nimic la inima si nici la plamani. Totul vine din creierul tau. Nu esti bolnav. Nu mori maine. Nu mori azi. Poti sa mori oricand din alte cauze dar nu din niste atacuri de panica. Incearca sa te calmezi cand ai un atac de panica. Stai pe scaun. Sau in pat. Bea un pahar cu apa. Trece. Nu te omoara. Nu te imbolnaveste. Incearca sa renunti un timp la cofeina pentru ca o sa iti provoace si mai multa agitatie. Fa ceva cu timpul tau liber. Nu lasa gandurile sa te acapareze. Depresie am avut si eu si poate inca mai am. Nu stiu. Deseori ma simteam bine si aveam chef de viata iar in urmatoarele 10 minute eram cel mai negativist om. Aveam momente cand si plangeam. Mai am faze de genul uneori. Dar mai rar. Totul vine din creierul tau. Iti las niste link-uri aici ca poate intelegi mai bine ce ti se intampla:
http://www.tratamentanxietate.ro/panica/
http://m.sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/atacul-de-panica_35
https://youtu.be/ykvC3QXJb18
Poti cauta si tu pe net chestii de genul ca sa intelegi mai bine. Sunt chestii si pe Youtube care te motiveaza si te ajuta sa crezi mai mult in tine si sa te eliberezi de gandurile naspa si sa scapi de problemele astea. Pe mine m-au ajutat cat de cat. Desi inca nu mi-am revenit complet. Nu stiu daca am sau nu nevoie de un psihiatru. Nu stiu cat m-ar ajuta. Multe din medicamente provoaca dependenta si toate au efecte secundare. Eu unul prefer sa ma tratez singur decat sa ma complic cu psihiatrii, medicamente. Poate voi fi mai rau de atat. Poate dau bani degeaba si nu ma fac bine. Prefer sa merg pe mana mea. Nu cred ca e nevoie absoluta de un specialist. Singur trebuie sa iti invingi temerile. Si teama de un atac de panica e o temere. Nu trebuie sa iti fie frica de un nou atac de panica pentru ca iti va fi mai rau. Trebuie sa te astepti sa apara oricand. Si trebuie sa ramai calm. Sa ramai lucid. Nu o sa mori! Nu o sa innebunesti!