| Rmpv a întrebat:

Urmez un tratament, dat de dermatolog care contine o crema (Skinoren), un gel (Isotrexin). Am avut si niste capsule (Doxiciclina). Acum mi-a mai oferit dermatologul o crema (Ivapur A.I. Akne-Syt).
Acum nu stiu cum sa-mi fac programul. Cum sa aplic aceste creme, caci sunt 3. Initial, cele doua le aplicam una dimineata si una seara. Acum sunt trei.
Sfat puppy dog eyes
Merci anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetChildOAxls a răspuns:

Daca nu e nevoie sa iesi prea mult din casa, ai putea sa te dai dimineata cu Skinoren, dupa-amiaza cu Isotrexin si seara inainte de culcare cu crema Ivapur. Sau ai putea la fel de bine sa schimbi ordinea, insa stiu ca produsele de la Ivatherm hidrateaza foarte bine pielea, deci ar trebui sa lasi crema pe fata destul timp cat sa isi faca efectul; cum ar fi noaptea.
Ai putea alterna folosirea lor oricum ti se potriveste mai bine programului zilnic.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, atâta MINŢIŢI că ajungeţi să credeţi şi voi ceea ce spuneţi :))
http://www.tpu.ro/......e-pe-fata/

http://www.tpu.ro/......-mai-gras/

Dacă ai fi mers la dermatolog şi acesta ţi-ar fi PRESCRIS acest tratament, atunci ţi-ar fi SPUS şi cum să le administrezi ( ţi-ar fi precizat schema de administrare )!

Iar dacă le-ai cumpărat de la farmacie, e foarte GRAV că te iei după o farmacistă INCOMPETENTĂ, care încalcă legea şi ţi le vinde FĂRĂ a avea Reţetă/Prescripţie medicală :(
În plus, şi aceasta ar fi TREBUIT să-ţi indice schema de administrare!

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG!

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

REVENIND la întrebarea ta :

În general, aceste geluri/creme ( în special primele două ) NU se administrează concomitent - tratamentul se face doar cu UNA dintre acestea, în funcţie de tipul acneii!

Iar rezultate/ameliorări vizibile pot apărea după 4-8 săptămâni :)

Vezi mai multe detalii în Prospectele de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5527_15.07.05.pdf?anmPage=1234&ID=24668

http://www.medipedia.ro/......N-GEL.aspx

http://www.webfarm.ro/ivatherm-akne-syt-crema-30-ml.html

NU recomand asocierea primelor 2 geluri deoarece CREŞTE riscul apariţiei reacţiilor adverse sau acestea vor fi mai GRAVE :(

Mergi la DERMATOLOG!

Toate cele bune.