| stefy9175 a întrebat:

Buna,TPU! Va rog mult sa ma ajutați.
Ma doare foarte tare in partea dreapta a zonei intime(cred ca este ovarul), mi se umfla ca o bila si se mișcă la apăsare.A patit cineva asta? Ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Ecografie abdominala (abdomen inferior pelvis) ca la 13 ani nu merge transvaginala. Și un consult la ginecologie pediatrică ( ginecologul îți palpează doar burtica și discutați, nu face examen ginecologic propriu zis pentru ca ești copil. Tot el e posibil sa îți facă și ecografia dacă are competenta de ecografie. Mergi cu mama ta. Fiind minora, are voie sa asiste la consult fiindcă e tutorele tău legal.
Dacă nu ai posibilitatea sa vezi un ginecolog, mergi la medicul pediatru și el decide unde te trimite mai departe. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog!

| stefy9175 explică (pentru Violleta2022):

Am 13 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru stefy9175):

Atunci acela nu este ovarul ci un ganglion limfatic inflamat, care spune ca ai o infectie in corp.
Mergi la medicul de familie sa-ti faca consult si analzie medicale fiindca ai o infectie grava in corp, daca ti s-a inflamat ganglionul inghinal.
Zona intima este pasarica, nu stinghia piciorului, ca acolo ai galma care se muta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hernie inghinală.

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu ce este. Dar e cazul sa mergi la medic.
Daca ai posibilitatea, mergi azi pana la urgente.