| anonim_4396 a întrebat:

Urgenta!
Am o galca in gat(sub barbie in partea stanga), pe care daca o cuprind in maini o pot misca ca pe o bila, ma doare tare.
Cred ca este amigdalita deoarece amigdalita stanga nu se mai vede( eu aveam amigdalitele destul de umflate si acum mai este umflata doar cea dreapta).
Ce se intampla s-a desprins cumva amigdalita? Ajutati-ma.
i s-a mai intamplat cuiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Este un ganglion marit de volum, nu este amigdala. S-a marit ca reactie la amigdalita, fiind organul imunitar cel mai apropiat de aceasta.

Mergi la medic, ai o infectie care necesita tratament.

1 răspuns:
| costinyo a răspuns:

Cel mai probabil ai tras curent, ai stat in aer conditionat sau ventilator sau masina cu geamul deschis...am avut si eu si nu am fost la medic, dar daca este grav iti sugerez sa te duci, iti va da probabil sa cumperi vreun sirop scump sau in cel mai bun caz vreun faringosept sau vreun derivat