| loopditoo a întrebat:

Am si eu o mica problema... De vreo 2 zile ma doare in partea dreapta, chiar langa sold, (cred ca acolo unde este ovarul). Ma doare mai tare cand fac efort sau urinez. Merita sa merg la doctor sau e doar ceva normal la fete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tot in dreapta, se afla si apendicele si cel mai probabil este vina lui, nu a ovarului. rar se intampla sa doara 1 singur ovar, la infectii, se inflameaza ambele ovare si durerea este egala, in ambele parti. Cand durerea apare doar in dreapta, prima data se verifica apendicele!
Da, trebuie sa mergi la medic, pentru ca poate fii deja acutizat si poti face peritonita, iar in cazuri in care deja se sparge, poti face septicemie si murii.

1 răspuns:
| sEusebiu a răspuns:

Daca cumva si transpiri cand stai pe loc poate sa fie rinichiul, daca esti stresata si ai probleme in familie etc. poate sa fie colonul, daca te-ai lovit cumva in zona aia recent poate sa fie din vina apendicelor sau pot sa fie chiar ovarele.Mai bine ai consulta un docotr, sunt multe posibilitati.