| Mikutza98 a întrebat:

va rog sa ma ajutati, am o problema cu ochii de citeva luni, cite odata se intimpla sa nu vad, de exemplu:intr-o zi eram la scoala si nu vedeam profesoara deloc iar tabla era cu exercitii dar eu o vedeam curata, mi s-a intimplat de multe ori asa. Am fost la spital iar medicii mi-au spus ca trebuie sa fac rezonanta magnetica nucleara. Spuneti-mi va rog ce e "rezonanta magnetica nucleara" adica cum se face? Si daca stiti ce pot sa am la ochi sa-mi spuneti,,,, daca o sa trebuiasca sa-mi faca operatie la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Imaginea se creeaza cu ajutorul creierului, iar RMN-ul ii ajuta pe medici sa constate daca ai vreo problema in acest sens.

| bulin a răspuns:

Rezonanta magnetica nucleara = RMN. este o explorare imagistica noninvaziva mai frecvent utilizata pentru examinarea creierului si a colanei vertebrale dar si pentru alte organe. Cat despre ceea ce ai se poate stabili doar dupa acest RMN...

| facepalmlol a răspuns:

Imi pare rau, nu stiu ce inseamna acea sintagma, dar oricum nu pare ceva de bine.
daca nu vezi de la distanta inseamna ca ai miopie, care se corecteaza la 18 ani prin operatie, iar pana atunci trebuie sa porti ochelari ca sa nu fie si mai rau.
Oricum, mai consulta un oftalmolog, sigur iti trebuie ochelari.

| Azµre a răspuns (pentru facepalmlol):

Bravo! Corect, să facă o vizită la medic, totuși mai există o variantă și anume să facă un fund de ochi, posibil să aibă o tensiune intraoculară ceea ce face ca în anumite momente să vadă neclar.

| Mikutza98 explică (pentru Azµre):

La medic am fost iar tensiune intraoculara n-am...

| Azµre a răspuns (pentru Mikutza98):

Atunci e bine, mai fă niște analize, vezi care e problema. Însănătoșire Grabnică!

| LifeIsHard a răspuns:

Rezonanta magnetica nucleara(RMN)

http://euromedic.ro/servicii/imagistica/rmn.aspx

Cat despre ochii tai, hmm probabil ai dezlipire de retina, sau nu stiu ce altceva. Poarta-ti ochelarii daca ai, daca nu fa-ti unii urgent. Daca o tii asa poate vei orbi, doamne fereste. Mergi la oftalmolog. Multa multa sanatate.

| Mikutza98 explică (pentru LifeIsHard):

Dar cind faci acest RMN trebuie sa te dezbraci? Si cit timp te tine in acest aparat?

| LifeIsHard a răspuns (pentru Mikutza98):

In mod obişnuit o investigaţie RMN se desfăşoară pe parcursul a 15 - 20 de minute pentru un seg­ment anatomic, dar acest interval poate varia în funcţie de secţiunea corpului uman care este supusă procedurii şi de administrarea intravenoasă a substanţei de contrast.

Ce trebuie să poarte pacientul în timpul investigaţiei?
Pacientul trebuie să renunţe pe perioada examinării la bijuteriile metalice sau proteza dentară, iar în cazul femeilor se recomandă sa renunţe la machiaj.
La momentul prezentării pacientul va trebui să îmbrace un halat special pentru consultaţie, ce îi va fi pus la dispoziţie de către personalul Euromedic România, după caz.
Pacientul va primi un set de căşti de protecţie pe întreaga perioadă a investigaţiei, dacă este necesar.

| AsuL_7181 a răspuns:

Rezonanda magnetica nucleara = RMN, sigur ai mai auzit... sau vazut la tv

uite o poza, trebuie sa mai fi vazut :) e ca un fel de radiografie

http://bistritaonline.ro/wp-content/uploads/2012/08/rmn.jpg

| RaulCool a răspuns:

Si eu am aceeasi problema dar nu se mai pot repara ochii doar cu operazie care este foarte riscanta.

| Mikutza98 explică (pentru RaulCool):

Adica, trebuie operatie, tu citi ani ai? eu am 14 ani, se poate de facut operatie si la virste de 14 ani?

| RaulCool a răspuns (pentru Mikutza98):

Eu am 12 ani si doar la varsta de 18 ani se poate face operatie dar si la varsta aceasta este foarte riscant!