| Justmeandmysmile a întrebat:

Buna,TPU va rog sa ma ajutati. De aseara m-a luat o durere de dinti nu cumplita ,dar deranjanta dar n-am carii n-am nimic. E posibil sa fie de la raceala pe care o am? AM nasul infundat si tusesc rau si ma ustura gatul. Va rog spuneti-mi ca nu vreau la dentist fara motiv sau sa-mi scoata dintii am 15 ani.Multumesc.Fndita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenniDen a răspuns:

Probabil ai tras aer rece si ti sau inflamat putin gingiile cred ca de la raceala asa am patit si eu.incearca sa nu mai tragi aer rece si sa bei ceaiuri mie asa mi-a facut mama si am beut si am scapat de durere. funda daca ti-am fost de foloshappy

2 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Cu siguranta ai facut o nevalgie si se intampla sa nu treaca prea repede acestea! Inveleste capul cu un sal calduros,bea ceaiuri cum ti-a recomandat cineva mai inainte(soc,tei, musetel)si ca sa nu suferi asa tare incearca medicamentul numit Antinevralgic. Daca in jumat de ora nu iti trece mai iei o pastila.Este usor, se da fara reteta, nu am obsevat sa aiba efecte secundare. Multa sanatate!

| nomoretears1111 a răspuns:

Raceala, stat in curent...Pe mine ma ajuta ceaiul de musetel, caldut, si compresele cu alcool medicinal (spirt). Peste compresa tin un prosop, ca sa fie cat ma cald acolo. Dupa 1 ora, 2, sunt mult mai bine. Poti sa incerci si un antinevralgic, daca nu stii ca nu ai alergie la acest medicament.