| Andr3 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine sad. ecide aproapedoua saptamani amnasul infundat. Respir pe gura, a inceput sa ma doara si in gat din aceasta cauza si vorbescsi pe nassi ma enerveaza foarte rau.Imi pun picaturi asa imi curge nasul rau, nu mai am servetele si batiste in casa, mi s-au facut rani la nas cat l-am suflat. Apoi dupa ce il suflu se infunda incateva minute la loc.Cand aveam 4 ani am fost operata de polipi si cred ca-s-au format la loc.Mama spune ca ma comport noaptea ca atunci (a stat intr-o noapte langa mine laughing).Mai sunt 2 saptamani si incepe scoala si daca nu se amelioreaza saptamana asta (mi-am luat medicamente si picaturi) vatrebui sa merg la medic pentru ca nu ma pot concentra si vorbesc si foarte prost.Dar problema e ca imi este teama rau de o alta operatie.Eu de felul meu nu prea merg la medic pentru ca nu sunt o fire bolnavicioasa, injectie nu am facut niciodata (kla prima operatie mi-au facut anestezie locala ) si nici internata nu am fost. Daca va trebui sa ma operez imi vor da drumul acasa in aceeasi zi sau va trebui sa raman peste noapte la spital (atunci mi-au dat drumul in acea zi )? Ma vor lasa sa aleg ce fel de anestezie vreau (care e mai buna?)? Se poate rezolva in aceste doua saptamani de vacanta care au mai ramas sau dureaza mult cu programarea? Poate fi altceva in afara de polipi? E adevarat cade la aceasta operatie iti poate creste nasul sau poate fi deformat (si asa am un nas destul de mare )? Help puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Durere aia in gat, cam face sa fie putin probabila reaparitia polipilor. Cel mai probabil e o infectie care rezista mai mult decat trebuie. Cel mai bine ar fi sa te duci la doctorul de familie si sa iti faca niste analize (examen secretie nazala si exudat faringian), si sa poata sa iti recomande un tratament care sa fie potrivit pentru problema ta.
Acea asemanare intre perioada cand ai avut polipi si acum, se datoreaza cel mai probabil nasului infundat.
In cazul in care ai totusi polipi (desi e destul de improbabil) operatia se face cu internare de zi, vi la o ora care te cheama doctorul, si daca totul e ok, pleci in cateva ore casa. Nu ai cum sa alegi tipul de anestezie, pentru ca anestezia generala implica destul de multe riscuri pe care nu ai de ce sa ti le asumi, avand in vedere ca acelasi efect l-ar avea si o anestezie locala. Cea mai buna anestezie e cea in care raportul beneficiu/risc e cat mai mare. Teoretic se poate rezolva in aceisi zi cu primul consult, dar depinde mult de cat de ocupat e doctorul. Nu ar trebui sa te programeze pentru mai tarziu de cateva zile, dar avand in vedere cat de stransa e cureaua in sistemul nostru sanitar... Daca polipul nu e foarte dezvoltat si doctorul e bun, nu prea ai sanse sa fie deformat.

| MeConstantine a răspuns:

Se pate rezolva in doua saptamani dar trebuie sa te duci la medic, la urgente, ca sa-ti dea un tratament. Infectia se extinde ca este netratata deci sfatul meu este sa te duci si sa-ti dea un tratament. Stai linistita ca nu o sa te iterneze nimenihappy te duci, te vede iti da reteta si gata acasa ( desiur dupa ce iei medicamentele ). Testat

| AquaBerry a răspuns:

Nu e neaparat sa iti scoti polipii. Dupa parerea mea nu de la polipi ti se trage fiindca si eu am fost operata la polipi cand eram mica si mi-au crescut la loc.Nu e necesara operatia si in orice caz daca te operezi nu te lasa in aceeasi zi din spital si nu ti se deformeaza nasul.Cel mai bun sfat e sa te duci la medic.