| Micutza_5619 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati urgent cu niste sfaturi pana luni ce o sa ma duc la doctor..problema e in felu urmator: in luna martie am avut c.m in 31 pana in 4 aprilie.in aprilie nu mia venit deloc iar in mai din 4pana in 8, (mentionez ca am avut contact sexual cu prietenu meu,)de o saptamana zi de zi aveam dureri abdominale ca la menstruate iar ieri seara(22:05:2015) si-au facut aparitia niste pete de sange. oare din ce cauza? Ca normal c.m ar trebui sa imi vina doar in 3 iunie. oare sa fie vorba de o sarcina? Astept parerile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care data prezumtiva a urmatoarei menstruatii ar trebui sa fie 3 Iunie, rezulta ca data probabila a ovulatiei s-ar situa in zilele de 20-21 Mai. In aceste conditii s-ar putea ca acele pete de sange sa reprezinte : ""Unele femei nu au niciun semn care sa le arate ca tocmai si-au atins maximul de fertilitate in luna respectiva, in timp ce altele recunosc semnalele transmise de propriul corp: mici dureri abdominale, schimbari in temperatura bazala, tensiune in sani sau o sangerare usoara. De fapt, acesta din urma este unul dintre cele mai clare semne ca o femeie este la ovulatie, desi nu toate il experimenteaza.""
http://www.perfecte.ro/......te-1.html. In concluzie, deocamdata NU poate fi vorba de sarcina decat in cazul in care ai facut sex in ultimele 5-6 zile cu ejaculare in vagin. Aceasta o vei putea afla doar daca peste 10 zile vei face un test de sarcina prin metoda analizei de sange in vederea depistarii existentei hormonului hCG in organismul tau.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Nu spui cand ai avut contactul si nici durata medie a ciclului tau. Daca acele pete au aparut la 6-12 zile de la contact, poate fi nidatia (implantarea embrionului in peretele uterului) ceea ce indica o sarcina. Pe de alta parte la un ciclu de 28 de zile ai fi fost fertila intre 13 si 20 mai. Fara date exacte nu pot decat sa fac presupuneri.