| XxXNotForKiidsXxX a întrebat:

Verisoara mea are mielita si din ce am am vazut pe net ar fi nevoie de punctie lombara.Cat de tare doare punctia lombara? Poate fi comparata ca sa-mi dau seama? Din cate am mai vazut oamenii incepeau sa planga de la punctie si nu stiu daca verisoara mea ar rezista la asa ceva.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Cristina, stai linistita ca ii face anestezia nu o sa simta nimic!
happy

1 răspuns:
| Captoresque a răspuns:

"In majoritatea cazurilor, o punctie lombara nu este deosebit de dureroasa. Ea este efectuata de cele mai multe ori sub anestezie in cadrul unei spitalizari pentru un sindrom meningean sau pentru o afectiune degenerativa a sistemului nervos central, de exemplu."

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/punctie-lombara_4716