| Andrusk2 a întrebat:

Vineri merg la analize și îmi este teama de ac. Câteva sfaturi cum sa îmi păstrez calmul? Doare când bagă acul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu te uita într-acolo, întoarce capul în partea cealaltă.
Gândește-te la ce vrei tu, însă nu la ace, sânge și asistente. Concentrează-te la vacanta, o bârfă cu colega, orice...
Roagă-te sa ai venele suficient de dezvoltate, și sa nu fie ascunse.
(dacă îți va lua doar din deget, nu e cazul, e ușor. )

| siriusblack98 a răspuns:

Nu simti nimic de regula. Nu te uita, iti zice doctorul/asistenta cand a terminat. Frica de ace este ceva comun iar cadrele medicale sunt obisnuite cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'Chide ochii si totul va fi bine. Durerea este doar in capul tau, nu se simte mai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita te la asistentă, ca sa nu te mai gîndesti la înțepătură.

| troleibuz a răspuns:

Doare daca te incordezi. Nu te uita si stai relaxat.

| Dana2103 a răspuns:

Exista creme cu lidocaina anestezic

| NunuNini a răspuns:

Vad ca esti fata. Ce ai sa faci cand ai sa nasti daca te temi de un ac? Si atentie cand iti incepi viata sexuala. "Acul" ala e mult mai mare.

| Goddessss a răspuns:

Da dupa ce ti l baga, mori. asta i viața.
Doamne ii doar un ac

| NarcisIfrim a răspuns:

Depinde foarte mult si de mana doctorului sau asistentului.
gandeste ca acul acela e ca si cum te-ar intepa un tantar, sincer
ce cand te inteapa un tantar, plangi?