| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU voi ati avut acnee? Daca ati avut a-ti tinut regim alimentar de la anumite alimente? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Renunta la zahar,gluten si vezi ce diferente sunt dupa! Bea mai multa apa, nu mai dormi cu capul pe perna si nu te mai da cu toate produsele iritante pentru piele! Consuma mai putine alimente acide cum sunt carnea, ouale, cartofii prajiti, etc. si vezi sa fii echilibrata hormonal! Cam astea este tot ce trebuie sa ai in vedere.

| Ineys a răspuns:

Cel mai bine vizitezi un medic dermatolog sau medicu de familie si te indruma el. Poate nu e de la alimentatie, poate e din alte cauze, nu poti sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am renuntat la prajeli, carne de porc, dulciuri, snacks-uri, lactate si sucuri accidulate.

| suntsuper a răspuns:

Da. evita ciocolata si laptele sau produsele lactate in general. si poti folosi creme, masti..ai grija doar ca unele iti fac mai mult rau decat bine

| Voro a răspuns:

Cosurile sunt normale, firesti, de la o persoana la alta. La unii erup mai multe si la altii mai deloc. Nu prea ai cum sa opresti acneea, de obicei trece de la sine chiar daca gasesti pe net o gramada de 'leacuri' doar pentru o perioada limitata. Daca chiar te deranjeaza, poti vizita dermatologul si iti va recomanda ceva pentru tipul tau de ten sau iti va zice acelasi lucru - ''trec de la sine''

| Geo1609 a răspuns:

Gaby eu inca am acnee daca vrei sa le rezolvi iti recomad:
1.sa te duci la medicul de familie si sa te trimita la farmacie sa iti iei o crema speciala pentru fata ta
2.sa incerci aloe vera +ulei de nuca de cocos(pentru mai multe detalii contacteaza-ma george_geo109@yahoo.com)

sau daca nu vrei sa le rezolvi cu creme incearca:
1.apa si sapun(de la copii)
2. spargerea lor (nu prea e recomandat ca iti raman urme)

sau sa le lasi si sa treaca pana la 18 ani