| đïεŋųŧşą a întrebat:

Vreau niste sfaturi utile pentru slabit, fara infometare, pastile. Nici la sala nu ma pot duce ca nu am timp din cauza scolii. Nu sunt grasa la fata, la maini, doar la burta si picioare. De multe ori ma apuc sa fac gimnastica, dar dupa cateva zile imi pierd ambitia sad. Am 15 ani 1.65 si 77 kg. Funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ValentinnaV a răspuns:

Ok..asa deci.
Dimineata sport.30 de minute sari coarda si seara la fel.
Ceai verde sau ceai cu scortisoara..cam 3 cani pe zi.
Salate multe salate, doua oua fierte dimineata, un mar pe la 11:00, la pranz doua mere daca esti acasa iti faci o salata sau un bol de supa, pe la 16:00 mananci un iaurt iar seara un pahar mare de grapefruit poate si o salata ( clar fara tone de otet si piper si sare, ulei doar de masline).
Pe timpul zilei bea apa, cat de multa apa poti, seara tine o sticla de 2l de apa langa tine si bea cate putin, cand te uiti la un film, cand stai pe facebook.

In weekend sari coarda mai mult, fara abdomene ca nu te ajuta :*

Bafta :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValentinnaV):

Daca mananca ce-i zici tu o sa devina o anorexica pe care atarna pielea ( si oasele ).

ultima masa la ora 16? tu GANDESTI sau te-ai nascut cu o gaura neagra unde trebuia sa ai creierul?

| ValentinnaV a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca te-ai uita si pe net la metode de slabit chair si la faimoasele retete Dukan sau altele pe acest principiu se merge la inceput. dupa o saptamana poate introduce carnea de pui,lactate,nuci, alune, dar initial trebuie sa prinda curaj si sa se obisnuiasca, daca se obisnuieste mancand putin dupa va asimila mai bine alimentele. Daca ai fi avut si tu probleme cu greutatea si ai fi consultat medici nutritionisti ai sti. :* O seara buna. happy PS : Usor cu jignirile, cei 7 ani de acasa nu strica happy

| ValentinnaV a răspuns (pentru ValentinnaV):

Chiar*. Faptul ca tu faci idioti pe altii nu mi se pare un lucru prea frumos, cred ca poti vorbi si adecvat. Ca de altfel de altii comentezi. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru ValentinnaV):

Retetele Dukan sunt periculoase pentru sanatate, maresc aciditatea in sange, forteaza stomacul, etc.

Si UNDE zice dukan sa mananci ultima masa la ora 16? Dukan incurajeaza corpul sa inrte intr-o stare de "uzura" prin exces de proteine si privandu-l de grasimi si carbohidrati, dar nu incurajeaza infometarea.

"Daca ai fi avut si tu probleme cu greutatea si ai fi consultat medici nutritionisti ai sti", am avut si am slabit 18 kg, fara nicio dieta. Cu o alimentatie SANATOASA.

Mi-am facut un jurnal de alimentatie pe care il imbunatatesc mereu. Consta in 5 mese pe zi ( ultima la ora 21 sau 22 ), fructe in prima parte a zilei, 3 tipuri de proteine, 1-2 tipuri de carbohidrati, 3-4 tipuri de fructe, verdeturi.

Si in fiecare zi altceva, pentru variatie.

| đïεŋųŧşą explică (pentru Cosmin86):

Hei calmati`va. Tin sa precizez ca nu urmez in totalitate tot ceea ce a spus ea. Sar coarda, mananc sanatos, am exclus dulciurile, chipsurile, mananc mai multe fructe si m`am obisnuit deja. In fiecare zi mananc altceva, normal. I`am dat funda ca mi-a dat anumite idei si ca m`a incurajat intr-un fel insa in nici un caz nu ma infometez.

6 răspunsuri:
| SoSo99 a răspuns:

In fiecare dimineata si seara mananci un iaurt NATUR (eu am facut asta si in 2 saptamani am slabit 9 kilograme)