| Alexandra4153 a întrebat:

Vreau pana in iunie-iulie sa dau jos burtica.Cam 5-6 kg as vrea sa slabesc.Ce plan de exercitii as putea sa-mi fac? M-am gandit sa fac la bicicleta de camera,abdomene,genoflexiuni.Dar cate sa fac? La alimentatie am foarte mare grija nu mananc fast-food,mancaruri unse (bleach),nu beau sucuri acidulate, nu fac exces de paine si mananc des legume.Insa as mai vrea ceva, cum pot sa ma motivez sa beau muult mai multa apa? Pentru ca eu consum cam jumatate de flacon de apa 2L.Multumesc si funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

1. Se slabeste mancand mai putin. De multe ori facand sport tinzi sa te recompensezi cu mai mult pentru efortul depus decat caloriile consumate in efortul respectiv.
2. Daca vrei sa slabesti facand sport fa un sport consumator de calorii: inot, alergare pe distante mari.
Incearca 10km de 3 ori pe sapt si 1 ora inot de 2 ori pe sapt (in timp ce dieta ramane aceeasi ca inainte). Asta inseamna undeva la 5000-10000calorii consumate pe sapt (500-1000g grasime pura)
Poti face si la bicicleta de camera dar sa faci 1000calorii zilnic vei ajunge fie a) sa-ti dezasamblezi bicicleta, fie b) sa-ti dezasamblezi fundul.
3. Foarte utila ideea cu apa!

| RainbowAndra a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa mori de foame. Trebuie sa mananci mai putin si mai des. E foarte bine ca mananci multe legume, fructe dar nu elimina definitiv grasimile, corpul are nevoie si de asta, dar mananca oua, unt de arahide, nuci, peste, alune dar nu in propirtii mari. Incearca sa eviti carnea de porc, miel etc. Puiul si pestele sunt carnurile indicate. E bine sa bei mai multa apa, eventual poti bea si ceaiuri. Cat despre exercitii, aici gasesti multe programe, iti recomand sa faci si cardio, dar si strength training, deoarece prea mult cardio slabeste musculatura, dificultatea la care fac eu este 2, 3 :)
http://www.fitnessblender.com/v/full-length-workouts/

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Florescu23012000 a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci sunt cateva exercitii in fiecare zi si atunci cand vrei sa mananci bea apa si fa altceva sau mananca mai putin. Sa nu dea Domnu' sa mananci putin si des ca te vei ingrasa mai mult laughing. Concluzie : Pune-ti pofta in cui si nu mai manca dupa 8 ^_^. Mananca ce vrei dar mai rar.

| MirceaRadu21 a răspuns:

Buna.Un mic ajutor din partea mea.Intra aici si alege metoda prin care vrei sa slabesti http://d-news.ro/category/sanatate/