| Mairead a întrebat:

vreau sa aflu si eu ceva in legatura cu mine.
Am probleme cu glanda hipofiza si aceasta are legatura cu mai multe, menstruatia imi vine numai cu anticonceptionale, am luat Rigevidon, insa acum endocrinologa mea mi le-a schimbat deoarece din cauza lor am colesterolul marit si pot face ceva la genunchi din cate mi-a zis. Mi-a dat Femoston, insa din cate am vazut nu sunt anticonceptionale, intrebarea mea este pot ramane cumva insarcinata? caci stiu ca pentru a putea ramane trebuie a mi stimula ovarele etc dar acesta ajutandu-ma a mi da menstra ma gandesc ca poate cand nu ma astept atunci ma trezesc cu o sarcina posibil.Ma gandesc pentru ca nu cred ca sunt anticonceptionale si ma pot ajuta a duce la o sarcina. Poate ma intelegeti ce vreau sa zic, sper.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne-ai spus diagnosticul exact, prin urmare nu am cum sa stiu daca hipofiza ta are probleme sau este complet inactiva. Asa ca in principiu, exista posibilitatea unei sarcini (daca hipofiza mai functioneaza cat de cat) si ar fi extrem de grav sa iei Femoston peste sarcina (in primele doua saptamani, inainte sa stii de ea). De aceea este esential sa te protejezi cu prezervativ pe toata durata tratamentului cu Femoston

1 răspuns:
| whatevernvm a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......atiei_1096

Ceva care se leaga, oarecum, de ce ai zis tu in a doua parte:)