| millar a întrebat:

vreau să îmi spuneți niste diete pe care le-ați încercat și au funcționat as vrea să slăbesc aproximativ7 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Depinde de metabolism si de cate kilograme ai.
Cel mai bine e sa consulti un specialist in nutritie, dar eu cred ca se poate slabi si daca reduci din portia de mancare, nu mananci dulce, paine si, dupa caz, nu bei cafea.
Nu inseamna ca te infometezi, ci doar ca reduci portia si nu ciugulesti nimic intre mese.
In schimb, te hidratezi foarte bine.
E regimul pe care il tin si eu si de la 122 am ajuns la 108.
Evident, asta se intampla in timp, nu cat ai clipi.

| CuriousStuff a răspuns:

Singura dieta de care ai nevoie se numeste "auto control" sa stii cat sa mananci, sa nu exagerezi cu mancarea sau cu dulciurile. Sa nu mananci pana simti ca nu mai poti, sa schimbi alimentele nesanatoase din regimul tau cu fructe si legume. Si pe langa asta sa mai faci si nste sport.
Toate astea luate impreuna o iti garanteaza cea mai frumoasa si sanatoasa pierdere in greutate pe care o poti obtine. Daca faci o dieta si nu-ti modifici stilul de viata, o sa slabesti alea 7 kg cat tii dieta, insa cand ai incetat dieta, intr-o luna maxim pui inapoi 10 kg.

| Saveluc a răspuns:

Nu toata lumea au acelasi sistem de a slabi. Iti recomand sa mergi la un Doctor De familie si iti va da o reteta catre un medic specialist

| Drew_Gabriela_2000 a răspuns:

Eu aș zice să reduci pâinea, și să mănânci mai multe salate, legume, fructe.....etc...

| Mogirzan_Filip_1984 a răspuns:

Nu conteaza cat mananci ci conteaza ce mananci.Nu e adevarat cand vezi ca daca mananci o felie de paine pe zi timp de doua saptamani "slabesti" 5 kg, acolo se elimina si apa din corp. Conteaza in principal sa mananci sanatos(bazat pe fructe si legume de preferabil) si sa incerci sa iti faci un calcul caloric, gasesti pe net diferite tabele, faci o medie si incerci sa respecti ceva pana in 2100 de kcal pe zi. Pe langa asta ai nevoie si de sport pentru a arde kcal, ai reusit sa mamanci fara sa te ingrasi insa trebuie sa elimini grasimea pe care o ai. Am citit pe net de diete in care mananci putin, tine cont ca dupa o perioada reusesti sa slabesti insa stomacul se micsoreaza iar atunci cand renunti la dieta poti ajunge la o greutate si mai mare. Mergi la un nutritionist daca nu te descurci cu un calcul al kcal si mergi la sala si in timp o sa slabesti.