| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa slabesc 15 kg in 2 luni, spuneti-mi povestile voastre, cum ati slabit, sau diete pe care lea-ti incercat si au functionat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Eu am tinut regimul disociat si sa-ti spun si ce am mancat. Luni-fructe. Dimineata mancam o banana. La pranz, in jurul orei 1, salata de fructe din 2 mere, o portocala, o banana, o jumatate de grapefruit roz(e mai bun la gust). Seara, la ora 7 iar salata de fructe, aceleasi cantitati, dar depinde si de tine cat de mult poti manca. Marti -lactate. Dimineata o cana cu lapte mai slab. La pranzun castron cu iaurt slab amestecat cu branza degresata. In timpul zilei mai bei lapte(ai voie un litru de lapte pe zi). Seara ce ai mancat si la amiaza. Poti manca cu putina mamaliga sau o felie de paine de secara. Miercuri- legume. Eu in ziua de legume mancam mancare gatita, varza, spanac, mazare, cu maxim doua felii de paine de secara., doua mese, la pranz si seara. Joi-carne de pui. Prajeam un piept de pui pe plita si mancam toata ziua. Vineri-legume. Iar mancam mancare gatita sau uneori schimbam si mancam salata(castraveti, rosii, ardei, salata verde, ceapa) cu putin ulei. Sambata-peste.Bagam 2 pesti de marime medie la gril sau in tava la cuptor, mancam unul la pranz si unul seara. Duminica te poti rasfata putin. Eu mancam friptura la gratar cu garnitura de legume(mazare, fasole verde) si salata. Am baut aproximativ 2 l de apa in fiecare zi, miscare am facut prea putina. Important e sa nu mananci seara dupa ora 8 maxim. Am slabit in 2 luni si jumatate, aproape 9 kg. Tatal meu a tinut si el dieta aceasta dar mergea la sala de 3 ori pe saaptamana si a slabit in 3 luni 21 de kg. Oricum barbatii slabesc mai repede. Vroiam sa-ti mai spun ca nu am avut probleme de sanatate pentru ca mancam tot ce are organismul nevoie si suficient de mult incat sa nu simt foamea. Mult noroc si ambitie!

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Am o prietena care a slabit aproape 6 kg intr-o luna, acum nu iti pot garanta ca in 2 luni o sa slabesti 15 kg dar o sa iti spun cum a facut ea!
In fiecare dimineata si seara alearga minim 2 km, iar cand nu reuseste sa alerge dimineata, alearga numai seara, abdomene in fiecare seara, minim 30 si exercitii fizice diverse dimineata si seara!
Acu, cat despre alimentatie, ea manca la micul dejun oua, lapte, gem cu unt, etc, ceva cat de cat consistent oricum, pentru ca ce mananci dimineata nu se pune pe tine, api mai manca ceva pe la 14-15, o ciorba si felul 2 si apoi nu mai manca nimic pana in cealalta dimineata, decat fructe, foarte multe fructe ca sa aiba vitamine, in afara de banane pentru ca acestea ingrasa!
Mie nu mi se pare nimic iesit din comun, e foarte simplu si cred ca daca te ti de el, o sa reusesti sa slabesti!
Bafta!

| gaoaza a răspuns:

Probabil o sa gasesti o gramada de retete care-ti garanteaza minuni. Astfel de regimuri promoveaza o scadere in greutate patologica. Nu-ti recomand, nu te ajuta prea mult. Organismul uman este un sistem foarte complex care are mecaniste de autoreglare foarte sensibile si bine puse la punct. Corpul tau s-a obisnuit cu o anumita greutate ( masa musculara/depozite grasime). Aceasta "obisnuinta" a fost "setata" in timp si corpul tau incearca sa mentina aceasta stare "normala" din punctul lui de vedere. Ce-ti recomand : incearca sa slabesti intr-un timp mai indelungat. In curand vine primavara, pana cand incep verdeturile si legumele obisnuieste organismul cu un regim alimentar mai sarac in cantitati si cu evitarea grasimilor animale. In primavara poti incepe sa tii un regim preponderent vegetal fara a uita insa si de proteinele din carne. Poti folosii cu incredere pestele si aici iti recomand somonul, preparat in ce fel vrei tu dar fara a-l praji. Probabil ai auzit de omega 3, este exact grasime de somon. Omega 3 te ajuta la eliminarea naturala a depozitelor de grasime, scaderea cantitatilor de grasime din sange si implicit scaderea greutatii corporale. Urmand acest regim "bland" vei obisnuii corpul cu o greutate mai mica si se va "seta" pe acea greutate ca fiind normala si va incerca sa o mentina. Aceasta obisnuinta nu va interveni mai devreme de 6 luni si nici nu este indicat. Daca timp de 1 an reusesti sa mentii greutatea optima dorita in limitele gandite de tine deja vei incepe sa simti foarte pregnant ajutorul oferit de aceste sisteme de autoreglare. Sa ai bafta!

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro