| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa luati ce va spun acum foarte in serios. Catelusul meu se simte rau, vomita foarte des, nu mananca, in schimb bea foarte multa apa; nu poate sa isi faca nevoie (nici mare, nici mica). Sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce trebuie facut. Am mers la veterinar si a spus ca este racit. I`a dat medicamentele, dar nu si-au facut efectul. Va rog mult ajutor! Ceva recomandari de casa... Daca acest catel moare, parca as pierde jumatate din inima mea sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Pune-i te rog manuta ta pe nasucu lui si spune-mi daca il are uscat (nasu-l)

| anonim_4396 explică (pentru frikk):

Da il are. Este grav? sad

| frikk a răspuns (pentru anonim_4396):

Ochii ii sunt rosi, lacrimeaza?

| anonim_4396 explică (pentru frikk):

Ochii nu ii are rosii si nici nu lacrimeaza

| frikk a răspuns (pentru anonim_4396):

E ceva trecator.da-i pace si nu il sufoca cu prea multa "iubire"
si in fiecare dimineata seara sa-i pui manuta pe nasuc si vezi daca e vreo imbunatatire.

| CRISS69TM a răspuns:

In situatii din acestea cumpara-i neaparat lapte fierbel si dai.laptele le face foarte bine.am avu 13 ani o catea si cand se simtea rau cu asta se facea bine.o fi mancat ceva de pe jos si nu ai vazut si i-a provocat starea asta.succes.

| anonim_4396 explică (pentru CRISS69TM):

Nu vrea sa bea lapte. Am incercat. crying

| CRISS69TM a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine-l de gura baga-i pe gat fortat.chiar daca da senzatie ca se chinuie. daca nu esti tare il pierzi.nici a mea nu vrut de multe ori, mirosea intorcea capul si pleca.acum nu stiu cat de stapana esti pa catel sau ai tai sa nute muste cand incercati sa-l tineti.eu am avut un ciobanesc german si indiferent ce-i faceam pe cei din familie nu-i musca. daca vomita laptele curata cel mai bine.a mea s-a otravit de la o broasca, tremura, facea spume la gura, nu putea sa bea singura, am luat-o am i-am tinut gura deschisa fortat am bagat laptele si in cateva ore si-a revenit.acum depinde de voi cata tarie aveti.

| anonim_4396 explică (pentru CRISS69TM):

Da catelul meu nu face spumelaughing deci se simte rau atat. Am aflat ca si alti catei au aceasta raceala deci....astept sa vad ce se va intampla

| CRISS69TM a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am explicat doar un fapt mult mai grav la care laptele are efect.nu trebuie sa aiba neaparat spume. daca tu intelegi altfel limba romana este problema ta.eu am luat in serios ceea ce ai spus pentru ca imi plac cainii, dar vad ca tu intelegi ce vrei si razi aiurea.am avut 13 ani cateaua si am crescut pana i-am dat, 22 de pui.nu inteleg de ce mai ceri sfaturi cand nu tii cont de ele si mai si razi.bine,succes.

| anonim_4396 explică (pentru CRISS69TM):

"...a mea s-a otravit de la o broasca, tremura, facea spume la gura, nu putea sa bea singura..." am citat sh am observat ca tu ai spus ca s`a otravit de la o broasca. Al meu nu are cum ca la mine in curte nu sunt broaste. Daca observi mai bine mesajul pe care l`ai trimis, exact aces lucru ai spus/

| Synkron93 a răspuns:

E bolnav ....asa a facut si catelul meu si a murit dar in schimb sa ii dai mai multa apa! si sa nu stea numai intr-un loc da?

| anonim_4396 explică (pentru Synkron93):

Deci nu ii dau apa.