| Ionicaestecher123 a întrebat:

Bună TPU!
Vreau să mă lămuriți câteva lucruri despre rinoplastie :
1. La ce vârstă se poate face operația de rinoplastie + deviație de sept la băieții?
2. Se poate face rinoplastie sau deviație de sept sub vârsta de 18 ani la băieți?
3. În legătură cu rinoplastia câți cm s-ar putea lua din nas? Există un maxim prescris undeva sau depinde în funcție de pacient? CARE AR FI MAXIMUL?
3. Câte rinoplastii se pot realiza pe un nas, am auzit că unii oameni și-au făcut și câte 3 rinoplastii deoarece nu erau mulțumiți de rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1 Dupa 18-20 de ani, acnd a incetata cresterea ta.
2. Nu
3. In functie de nas, va decide medicul
4. In functie stricta de cate operatii necesita nasul tau, dar asta iti poate spune doar un medic, dupa ce te consulta. Posibil 1 singura operatie.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Violleta2022):

Pai și dacă se face la vârsta de 18 ani eu fiind băiat ar avea ceva efecte secundare dacă mi-ar crește nasul după operație s-ar putea opera iar?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

In jurul varstei de 18 ani se opreste cresterea si nasul nu mai creste, de aceea este indicata DUPA 18 ani.
Daca vei merge la o consultatie, iti va spune si medicul, ca este mai sanatos sa astepti pana la 20, ca sa fii sigur ca s-a incheiat complet cresterea.