| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Care e diferenta dintre operatie de sept si rinoplastie? Rinoplastia remodeleaza nasul si atat? Daca nu poti respira si iti indreapta nasul cu operatia de deviatie, nu presupune si remodelare? Am vazut ca multi au o cocoasa la nas, dar fac rino... asta nu e o problema a deviatiei? Daca faci operatia deviatie, nu ti-o pune la loc? Deci iti remodeleaza nasul. Sunt confuz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Desigur ca daca iti face operatie de deviatie de sept medicul iti poate modela si nasul, e chiar misto ca practic faci 2 in 1 laughing
Dar problema e ca daca vrei si partea asta de estetica atunci nu mai e decontata si va trebui sa platesti din buzunarul tau, de asta multi oameni isi fac doar operatie de deviatie de sept si atat

| Miruna333 a răspuns:

Operatia pentru deviatie de sept este strict medicala
Rinoplastia tine de estetica
Operatia de sept face interiorul. nu modifica forma, aspectul, daca nu doreste asta pacientu, deviatie+rino
Multe persoane care au deviatie, au cocoasa, dar nu e regula.
Multe persoane au cocoasa, insa nu au deviatie
Acum depinde de la caz la caz, cunosc persoane care au deviatie si li s-a indreptat nasul, nu au ramas cu cocoasa

| Catennacio87 a răspuns:

Operatia de sept e strict medicala, tine de functionalitatea nasului iar rinoplastia e strict de estetica, iti modifica forma nasului si ii elimina defectele.