| Arrribaa a întrebat:

Vreau sa slabesc! Am 63 de kg si 1, 60 m (stiu ca greutatea ideala pentru mine ar fi 55-56). Nu am timp sa ma duc la sala, dar totusi sunt hotarata sa renunt la tot ce inseamna : paine, cartofi, dulciuri si alte chestii grase. As vrea sa-mi dati cateva metode prin care voi ati slabit chiar si 1-2 kg. Vreau sa slabesc in jur de 8 kg intr-o luna sau o luna jumate. Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să consumi aproape orice, dar alegi alimentele în funcţie de calorii ( consumi mai puţine calorii zilnic ) - pentru "ajutor" în alegerea alimentelor vezi lista de la linkul :
http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Şi faci mai multă mişcare/sport zilnic.

Să cinezi cel târziu la ora 19 şi ( seara, la cină ) să serveşti ceva "uşor", să mânănci pâine NEAGRĂ şi foarte puţină ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Eu am slăbit cam 9 kg în aproximativ 6 săptămâni, am mâncat aproape orice, dar am mâncat pâine ( cam 2 feliuţe la o masă ) NEAGRĂ din "grâu ÎNTREG" :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

Toate cele bune.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Ce varsta ai?
Cat despre slabit, consulta un nutritionist. Sunt persoane care d'abia se-ating de mancare si se ingrasa, si vice-versa, in functie de arderi.

Sanatate!