| LauR95 a întrebat:

Buna TPU Vreau sa slabesc mult pana la Craciun, Acum am multe kilograme. Cred ca peste 85. Am 14 ani si vreau sa slabesc sa ajung undeva la 50-55 maxim. Cum sa fac? Vreau un orar cu ce trebuie sa mananc in fiecare zi, cat sport trebuie sa fac. Imi doresc foarte mult sa slabesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jesssy a răspuns:

Buna! Dieta asta tine 7 zile si e eficenta. Acest regim este folosit de pacientii supraponderali inaintea unor interventii chirurgicale pe cord.
In primul rand ai nevoie de o supa de baza pentru arderea grasimilor pe care o poti manca oricand tie foame. Ea contine: 6 cepe verzi mari, 2 cutii rosii in bulion(6-7 rosii proaspete), 1 varza mare, 2 ardei grasi, 1 legatura de frunza de telina si 1 cub concentrar de supa de pui sau vita. Se condimenteaza dupa gust cu sare, piper, curry, patrunjel. Cu cat mananci mai multa supa, cu atat scazi mai mult in greutate, dar daca mananci mai mult timp vei ajunge sa suferi de malnutritie.
Ziua 1:
Se pot manca orice fruct cu exceptia bananelor( pepenele este cel mai sarac in calorii). Bea suc de mere si apa. Se recomanda supa din belsug.
Ziua 2:
Azi e ziua legumelor. Le poti manca fierte, calite, fripte sau crude. Sa stai departe de fasole, mazare, si porumb. La cina poti manca un cartof mare, copt, uns cu unt. Poti manca cata supa vrei, dar nu ai voie fructe.
Ziua 3:
Se pot combina alimetele recomandate in primele 2 zile, cu exceptia cartofului. Pana acum ai scapat deja de 2 kg.
Ziua 4:
Azi poti manca 3 banane, lapte si... supa. Acest meniu iti va reduce pofta de dulciuri.
Ziua 5:
Meniul de azi consta in 300-500 gr de friptura din carne de vita, alaturi de 6 tomate. Bea inre 6-8 pahare apa pentru a elimina acidul uric din organism. Poti manca supa cel putin o data. Daca nu iti place carnea de vita o poti inlocui cu cea de pui sau peste.
Ziua 6:
Legume si carne de vita( pui sau peste). Iti poti prepara 2-3 fripturi si o salata. Azi nu ai voie cartof copt, dar trebuie sa manaci supa, cel putin o data.

Ziua 7:
Azi e ultima zi in care mai mananci supa, dar nu goala. La aceasta adaugi orez fiert si legume. Ai voie sucuri neindulcite de fructe.

La sfarsitul celor 7 zile de dieta vei avea cu 4-7 kg mai putin, asta in situatia in care nu ai trisat. Daca ai slabit 7 kg, fa o pauza de cel putin 2 zile inainte de a reincepe dieta. Nu consuma alcool timp de 24 de ore( nu e cazul tau). Avand in vedere ca fiecare dinte noi avem un sistem digestiv diferit, dieta va avea efecte diferite. Dupa primele zile de dieta, vei simti o modifica in ceea ce priveste tranzitul intestinal. Ai voie sa mananci o cana de fibre. In timpul dietei nu ai voie: paine, prajituri, alcool( nu e cazul tau) sau bauturi carbo- gazoase. Limiteaza-te la apa, ceai sau cafea fara zahar( daca bei), sucuri de fructe neindulcite, suc de afine si lapte degresat. Dupa ce nu mai ti dieta ai grija sa nu te ingrasi. Poti merge la sala si sa vorbesti cu un antrenor. INTREABA UN ADULT INAINTE DE A TINE DIETA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru jesssy):

Tu nu stii sa dai copy/paste la link, in loc sa pui tot continutul?

Si pe langa un copy/paste, cateva idei personale nu esti in stare sa zici?

Diete cretine de 7 zile, mai documenteaza-te de ce sunt o aberatie.

| jesssy a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am dat copy/paste am avut-o scrisa pe o foaie si nici nu e luata de pe net. Chiar eu am tinut-o si a functionat. In plus nu te-a intrebat nimeni nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jesssy):

Serios? La un search simplu am gasit dieta aia pe vreo 10 pagini diferite. Sunt curios in cat timp o sa pui kg la loc happy

| jesssy a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand, cum am mai zis, nu te-a intrebat nimeni nimic. In al doilea rand, vreau sa vad si eu acele 10 pagini de care zici tu. Si in al treilea rand, nu e treaba ta ce se intampla cu kg mele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jesssy):

Oameni lenesi, copy/paste la diete si cred ca asa se face treaba, de-aia ajungeti cu gastrita, ulcer sau sa atarne pielea pe voi + pumnul de pastile dupa 40 de ani.

In fine :

http://retetasanatatii.wordpress.com/......mai-putin/

citeste de la "ziua 1"

De asemenea :
http://www.scribd.com/doc/85188515/Regim-Ultra

http://medicalhelp-4u.blogspot.ro/......varza.html

E exact cum ai zis tu, doar ca alte cuvinte, ideile sunt fix aceleasi doar ca e alta exprimare, de genul in ziua 3 "fara cartof" sau "de evitat cartoful", aceeasi idee.

O dieta tine 7 zile, un stil de viata sanatos il poti tine o viata intreaga, si e usor sa te mentii, sa fi sanatoasa. Obsrevi vreo diferenta intre 7 zile si 40 de ani? Normal ca nu :))

Dietele sunt bune doar sa-ti strici sanatatea si sa esueze in 90 % din cazuri ( sau sa se ingrase la loc ), am vazut destui oameni ce rezultate au avut cu diete de pe net.

| jesssy a răspuns (pentru Cosmin86):

Si unde e acea pagina de pe care (zici tu) am dat copy/paste? Probabil, daca am dat copy/paste trebuie sa fie cu aceeasi exprimare, nu? Tu crezi ca eu am mai stat sa caut pe net dieta aia? Si oricum de ce esti revoltat pe mine? El a vrut o dieta, asa ca i-am dat una. Daca vrea sa o tina bine, daca nu, nu.

9 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Mergi la un nutritionist si fa sala. Nu te lua dupa dietele de pe net. Bafta!

| Burlacu006 a răspuns:

CE naiba frate deja te poti considera obez

| Teodora_Mălina_2001 a răspuns:

Si eu am 80 de kg si înălțime 1, 63