| Anonima246810 a întrebat:

vreau sa slăbesc urgent!
Am 11 ani jumate
1.65 înălțime
70 de kg (doctorita mi-a spus ca am oasele grele)
Vreau sa slăbesc foarte repede dar nu stiu cum! Pls Help! Va rog din suflet!

PS:Fara comentarii fara comentarii răutăcioase va rog!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu dimineata manc piept de pui
dupa masa ma concentrez pe carbo asa ca manc cartofi fierti cu carne sau legume, lapte etc
seara lapte

eu am slabit 2kg in 7 zile,totul e sa renunti la dulciuri, paine, mancare nesanatoasa si sa manci dimineata, eu nu mancam asa ca mancam foarte mult seara, mare grija la gustrarile intre mese

| CuriousStuff a răspuns:

Cauza cea mai sigura e sedentarismul. Mananca ce vrei insa fara sa faci abuz si incearca sa faci miscare, plimba-te, alearga... La varsta asta ai nevoie de o gramada de chestii din mancare, nu te infometa. Doar fa mai multa miscare.

| Kira5854 a răspuns:

Nu ai voie: fructe, lapte, porumb, paine( doar 2 felii) orez
poti manca: legume, piept de pui fript sau fiert, pulpe de pui pripte sau fierte, oua fierte, branza, iaurt, crendvusti si parizer, dar nu ti le recomand, peste la cuptor, carne de vita fripta, supe/ ciorbe( odata pe saptamana, sau chiar de doua ori, mananca mancare gatita)
Nu consuma niciun tip de bautura in afara de apa, care trebuie sa consumi peste 2, 5-3 l pe zi, eu asa am slabit 10 kg.
Daca nu functioneaza, consulta un nutritionist, el te poate ajuta mai mult.

| Kira5854 a răspuns:

Si nu te abtine de la dulciuri: daca ai pofta de ciocolata, de exemplu. La micul dejun, poti manca si 2-6 cubulete de ciocolata( nu zilnic), pentru a fi sigura ca nu e ceva in plus, renunta la portia de paine si in loc de 2 felii toata ziua, mananci o felie

| alexia29 a răspuns:

Incearca sa mananci mai putin FARA a te infometa! Renunta la dulciuri, sucuri acidulate, cartofi prajiti, etc...mananca multe fructe si legume, iar daca esti ambitioasa vei reusi! :*

| office1999 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=fLrKgwICkWA Incearca exercitiile astea si renunta la carbohidrati, fa un deficit caloric, incearca ceva cardio daca nu-ti place video-ul de mai sus.

| GabiFTW96 a răspuns:

Salut! Pai in primul rand trebuie sa iti iei la revedere de la Shaorma, Kebap, Pizza, etc...

Cum au spus si ceilalti, fara dulciuri, sucuri si alte prosti gen chipsuri.

Trebuie sa faci si tu niste exercitii.

Pentru inceput, nu trebuie sa faci multe ca sa nu faci febra musculara(asta se intampla cand din senin faci multe exercitii, corpul nu e obisnuit)

Dar pentru ca esti fata tu trebuie sa faci 2/4 sau macar 1/4 din cat face un baiat. Dimineata - 15 genoflexiuni si seara la fel. Dupa-amiaza daca vrei neaparat sa faci astepti si tu vreo 20 minute dupa ce ai mancat.

Si dupa 3-4 zile de exercitii poti incepe sa faci mai multe, 20 - 25 si poti face si alte exercitii, cate 5 - 10 flotari, sa sa-i coarda, iar dupa ce corpul tau e pregatit, poti sa iesi doar dimineata(cand nu e foarte mare caldura)si seara sa alergi.

Sa nu iti fie rusine daca o sa se uite parintii tai la tine ori oamenii.Tu continui sa faci.

In fine, daca ti-am fost de ajutor, funda. Si iti recomand canalele de Youtube "Fith With Andy" si "Alexu Fitness"

| Raluca345 a răspuns:

Renunta la prajeli, dulciuri si multe manacruri nesanatoase... Sport, sport foarte mult...

| Costin_Istratescu_1991 a răspuns:

Alergatul pe banda sau bicicleta de la sala dau cel mai bun randament. Ca sa slabesti, ai nevoie sa-ti accelerezi metabolismul si, astea doua te-ar putea ajuta chiar mai repede decat crezi. Iti sunt necesare intre 30 si 60 de minute de alergat/pedalat pe zi timp de 5 zile pe saptamana. Banuiesc ca n-ai nevoie de o motivatie mai mare decat succesul in ceea ce ti-ai propus.