| LeonardXD a întrebat:

Numai rezist chiar vreau sa va spun... bine incep
De cand sunt mic sunt gras( in a 5 a Obez deja ) sad dar nimeni nu mi-a spus ) Acuma am 14 ani si 80kb e foarte rea treaba si doar 1.65 Inaltime nu am deloc ambitie! Nu stiu ce sa fac am dezvoltati si sanisad dar toti imi zic ca sunt binecrying Dar sa va spun eu nici o data nu am avut o problema cu sanatateahappy
Mereu sanatos tun si energic pot ridica 100kg sau mai mult vreau sa dau sanii jos sa slabesc numai suport! cand am fost la scoala in 2012 si m-au cantarit aveam 65 acum in 2012 80! In doar 2 ani am pus 15 kg 7, 5kb pe an nu se poate vreau macar sa ma mentin nu sa pun pe mine ma rog 7, 5 + 20cm inaltime blah blah oasele mai grele NUSTIU CE SA FAC CU SANII ASTIA! Ii am mai mari ca mama cad is aplecat ce sa fac nu stiu ii tai sau ma omor si scap de toate grijjile? crying cum sa slabesc cu mai putin efort pentru ca nu am ambitie de a slabicrying( oriceas incerca ma tin doar 3-4 zile si gatacrying( fetele ma plac is furmos da doar la fatacrying! Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Branza topita NU! CLAR nu... Oua fierte foarte bune, insa ai grija sa nu mananci mai mult de 2-3 pe saptamana. poti manca doar albusurile simple.
Masa de dimineata este cea mai importanta! Crede-ma nici eu nu mancam dimineata...insa m-am adaptat si acum nici nu deschid bine ochii si ma gandesc la micul dejun!
uite aici un exemplu a ceea ce mancam eu intr-o zi :
Mic dejun - 150 ml lapte cu 35gr cereale cu musli
Gustare 1 - un fruct
Pranz - 150 ml ciorba de legume + 150gr piept pui la gratar cu salata de rosii cu castraveti si ceapa (Fara ulei si acrita cu lamaie)
Gustare 2 - un iaurt
Cina - Peste la cuptor cu 1 cartof (fiert sau copt) si salata verde.

Eu am mancat sare de mare... recomandata de medicul endocrinolog. Deci sare cat mai putina sau deloc...sau foloseste sare de mare.

15 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Buna Leonard!
Orice este posibil doar sa vrei.
De ce sa suferi si sa-ti faci viata grea daca se poate si altfel?
Parintii tai si apropiatii tai te-ar putea ajuta sa scapi de problema asta, dar fara tine nu se poate.
In primul rand ar trebui sa va duceti la un nutritionist ca sa iti spune exact cum sa fie dieta ta si ce miscari trebuie sa faci de acum inainte ca sa incepi treptat a pierde din surplus, sa ajungi la greutatea normala in timp, si asta treptat se va face ( cam 1 an ).
Doar inceputul este greu si sa stii ca daca vei vedea primele rezultate si cand o sa realizezi ce usurare este pentru corpul tau cu kg in minus nu cred ca ai mai putea renunta, chiar la cateva saptamani, te va motiva mai mult sa duci pana la capat planul tau.
Esti baiat inteligent si stii bine ca doar doua alternative ai, ori ramai slab in vointa si vei suferi din cauza asta, ori ei o hotarare si iti pui punct acestei probleme.
De fapt o dieta sanatoasa este un regim normal, treaba ta este sa aflii cand, ce si cum sa-l consumi.
Multi au reusit, acum tu fiind inca copil poti cu mai mare usurinta sa faci asta.
Ai 14 ani si o problema, rezolva! asta sa fie scopul tau, daca vei reusi vei fi mandru de tine.

Peste un an o sa vii sa-mi spui ca ai reusit, da? happy
Iti doresc multa sanatate, si noroc!
Succes!

| LeonardXD explică (pentru evenso):

Chiar o sa fac ce mi-ai spus ..si o sa incerc sa slabesc orice se poate face doar daca vrei!

| evenso a răspuns (pentru LeonardXD):

Uite, chiar acum mi-a venit un exemplu in minte, chiar si in lumea animalelor fiecare din instinct vrea sa faca ce este mai bine pentru el, noi care suntem mai inteligenti nu ar trebui sa ne lasam prada unor slabiciuni, trebuie sa fim tare si sa eliminam ce stim sigur ca nu ne face bine.
Ce sa-ti mai spun inca, tu fiind baiat si frumusel, fetele se vor topi si dupa corpul tau, nu-i asa ca vrei asta? happy
N lucruri o sa ai in plus daca vei reusi, si vei reusi.
Ahhhh si nu spune o sa incerc, spune o sa fac! sesizezi diferenta?
Eu te sustin de la distanta si daca te mai pot ajuta cu ceva sfat, nu ezita sa ma intrebi happy
Ciao

| LeonardXD explică (pentru evenso):

Am mai pus o intrebare la Sanatate! Te rog frumos ...imi poti raspundehappy?

| evenso a răspuns (pentru LeonardXD):

Sigur ca da, daca stiu sa raspund la ea cu cea mai mare placere.

| Lavinia218 a răspuns:

Buna Leo. Te inteleg, am fost si eu in situatia ta. poate chiar mai rau decat tine. Cum am scapat de aceasta povara? Pai in primul rand am inceput un regim caloric pe care l-am facut in asa fel incat sa il pot tine, fara sa ma infometez si fara sa plang dupa stiu eu ce pofte.
Cumpara-ti un cantar electronic de bucatarie, nu manca mai mult de 1000-1200 cal pe zi, cantareste absolut tot ce bagi in gurita. E adevarat, e greu la inceput sa cantaresti tot ce mananci dar dupa cateva zile te obisnuiesti. Fara paine (daca nu poti sa nu mananci deloc, incearca sa nu depasesti 2 felii si acelea sa fie de secara si doar dimineata), fara prajeli, fara zahar, fara grasimi, mezeluri si sucuri de nici un fel (doar fresh facut de tine ). Trebuie sa ai 3 mese pe zi +2 gustari, incearca sa mananci la aceleasi ore, si ultima masa sa fie cu 3-4 ore inainte de culcare.
Burduseste frigiderul cu : Peste, pui (in special piept), curcan, vita, organe de pui sau curcan sunt de asemenea foarte bune (mai putin ficatul care are mult colesterol ), legume (mai putin cartof, mazare, porumb ), fructe, iaurturi dietetice, lapte semidegresat, cereale musli.

Foarte importat este sportul, fara sport nu vei reusi sa faci prea multe. deci fa-ti un abonament la sala. daca nu iti permiti ..nicio problema, iesi frumos dimineata si seara la alergat, daca nu poti alerga, din nou nicio problema, mergi vioi cel putin 30 de minute, si cu zi ce trece maresti viteza si timpul.

Crede-ma nu este usor.dar nici imposibil. Eu am avut 97 kg la 1.68...gandeste-te eram un butoi, nu ma mai suportam, hainele veneau oribil pe mine, nu imi mai venea sa ies din casa. Intr-o zi am spus STOP si am inceput regimul, dupa aproximativ 5 luni am ajuns la frumoasa greutate de 62kg... minus 35 de kg, si ma mentin si acum. Nu mai tin regim, insa nici nu dau iama in frigider sa mananc 5 kg de carne si 3 de dulciuri.
In fine, ajunsa la 62 de kg am facut un mic test sa vad..cum eram eu cand cantaream 97 kg....asa ca am luat 4 butoaie de apa plata d 5kg ( trebuia sa iau 7 dar nu aveam cum.) si am incercat sa urc scarile, eu locuind la etajul 4. Vai si amar de mine. abia am ajuns pana la etajul 2. Concluzia: De ce sa cari un surplus care nu te ajuta cu nimic cand ai putea alerga zvelt?
Ai nevoie doar de putina vointa. Si nu uita odata ce ai inceput regimul ..esti doar la un pas distanta de a castiga batalia cu grasimea aceasta nenorocita.
Mult succes iti doresc, si daca ai nevoie de vreun sfat nu ezita sa imi dai un mesaj, te voi ajuta cu cea mai mare placere.
P.S. Barbatii slabesc mult mai repede decat femeile, deci deja ai un pas inainte!

| LeonardXD explică (pentru Lavinia218):

Pot sa alerglaughing! Alerg si merg 1 km seara! Si intr-adevar traiesc in Spania si mananc la ora 10 ceea ce nu este bine azi la 10 am mancat : 1 felie de paine + carne uscata + rosie + branza topita ..si dupa am iesit afara! happy Dimineata nu maananc nimic mananc la 1 happy pentru ca ma culc la 2-3 laughing Dulciuri putine! Cateodata cartofi si oua ( prajite ceea ce nu este bine ) pot sa le mananc fierte? happy Cred ar fi mai bine! Iti multumesc foarte mult pentru raspuns! Insfarsit niste oameni care ma inteleg

| Lavinia218 a răspuns (pentru Lavinia218):

Uitasem... Apa este de asemenea extrem de importanta. cel putin 1.5 l pe zi! Ajuta foarte mult la slabit!

| LeonardXD explică (pentru Lavinia218):

Pe unii ii ingrasa tongue

| Lavinia218 a răspuns (pentru LeonardXD):

Nu este adevarat. este doar o expresie pentru cei care sufera de hipotiroidie. Stiu asta pentru ca si eu am hipotiroidie. cei cu hipotiroidie au predispozitie la ingrasare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LeonardXD):

Cu ce naiba sa te ingrase apa, are doar hidrogen si oxigen, ATAT

| Lavinia218 a răspuns (pentru LeonardXD):

Branza topita NU! CLAR nu... Oua fierte foarte bune, insa ai grija sa nu mananci mai mult de 2-3 pe saptamana. poti manca doar albusurile simple.
Masa de dimineata este cea mai importanta! Crede-ma nici eu nu mancam dimineata...insa m-am adaptat si acum nici nu deschid bine ochii si ma gandesc la micul dejun!
uite aici un exemplu a ceea ce mancam eu intr-o zi :
Mic dejun - 150 ml lapte cu 35gr cereale cu musli
Gustare 1 - un fruct
Pranz - 150 ml ciorba de legume + 150gr piept pui la gratar cu salata de rosii cu castraveti si ceapa (Fara ulei si acrita cu lamaie)
Gustare 2 - un iaurt
Cina - Peste la cuptor cu 1 cartof (fiert sau copt) si salata verde.

Eu am mancat sare de mare... recomandata de medicul endocrinolog. Deci sare cat mai putina sau deloc...sau foloseste sare de mare.

| RawGrey a răspuns:

Ridici 100kg? Pai scuză-mă dar dacă ridicai 100kg aveai bicepsul de 43+ cm si aveai pectoralii dezvoltați si nu erai gras si obez deoarece aveai masa musculară dezvoltata. Cu slabitul. mai usor cu chipsurile, dulciurile și sucurile și... mai multă mișcare. Ar fii o idee sa te duci la sală dar sa nu faci exerciții cu presiune pe coloana deoarece nu o sa te mai dezvolți macar cand ajungi pe la 1.70 incepi sa faci cu greutați mai mari. Bicicleta, haltere ( 7.5kg max ), pectorali ( flotari) Bafta!

| Cris06 a răspuns:

Buna, te rog da-mi un mesaj pe privat, eu am slabit 26 de kg in cam 3-5 luni!

| Gabitech a răspuns:

Salut. in primul rand nu trebuie sa disperi. Sunt altii mai rau ca tine da? e bine ca ai ambitie. Cea mai buna metoda din toate timpurile pentru slabit este alergatul. poti sa faci treaba asta? incearca sa nu mai mananci prostii (in cazul in care faci asta). si nu mai manca dupa ora 18 seara. renunta la paine,paste,dulciuri, fastfood. incearca treaba cu legume, vita, pui, piure, vegetale. o sa aiba efect.mai baga si cate o flotare din cand in cand, ajuta la piept. salut

| soneicristi a răspuns:

Buna Leonard am 11 ani si am avut 60kg si de cand m-am apucat de flotari am slabit 15kg incearca sa faci intr-o zi 5 flotari din 2 in 2 ore nu trebuie sa iti iasa din prima daca tiar iesi 2 3 flotari daca nu poti fa miscare sari danseaza alearga etc sper ca te-am ajutat