| Anonimm30 a întrebat:

Sau dus doua luni de cand m-am lasat de tigari si intreb de curiozitate, daca as fuma acum o tigare, as deveni iar dependent de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te amagi cu o tigara, abtine-te in continuarem fumatul face mult rau.
Asa ca daca vei ceda tentatiei de a fuma azi o tigara 'de curiozitate' maine alta cu siguranta te vei reapuca.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asta ar fi o greseala fatala, fiind tigara este adictie.

| xerxes1 a răspuns:

Eu am devenit dependent dupa 6 ani de pauza.Am fumat inca 4 ani pana m-am lasat din nou.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, 100%.
Va trebui sa o iei din nou de la inceput, sa reiei lupta si toate eforturile facute pentru a renunta la ele, si te intreb, merita sa stergi cu buretele tot ce ai indurat pentru a o lua de la capat, doar pentru o tigara care va dura 5 minute? Esti gata sa dai o munca de 2 luni pe o senzatie de 2 minute?

| Anonimm30 explică (pentru Irinel15123532):

Nu simt nevoia de fum. Eram doar curios

| Sekim a răspuns:

Total neadevarat ceea ce au spus ceilalti ( unii ). Daca fumezi o tigara poti sa devii din nou dependent de ele, dar poti si sa nu devii din nou dependent. Toata chestia asta cu dependenta tine de mentalitatea ta. Daca esti puternic din punct de vedere mental, nu se va intampla asta. Si in caz contrar, e logic ce se intampla. Cel mai indicat este sa nu fumezi o tigara daca ti ai pus in gand sa te lasi pentru ca ar fi mai palpitant asa fara trisat happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Nu o sa devii dependent daca fumezi o singura tigara. Problema e ca dupa ce incepi, sunt sanse foarte mari ca sa o fumezi si pe a doua si pe a treia si tot asa.

| Julia1188 a răspuns:

La mine au trecut 3 ani si nu am nici cea mai mica dorinta in a mai fuma vreo tigara. Nu iti sugerez sa aprinzi una, fiindca cred ca te-ai reapuca de fumat.