| 2Anonima2 a întrebat:

Vreau să vă povestesc ceva. În urmă cu ceva timp(să zic așa o lună) am fost la orl pentru o spălătură în urechea dreaptă că acolo aveam dopul de cerumen. Am purtat căști mai mereu și m-am curățat cu agrafa, dar nu mereu.( adică mă curățam o dată la 1 sapt, chiar 2). Acum a început în urechea dreaptă cea în care am avut dopul de ceva zile îmi pulsează ceva și nu știu ce. Mai ales când mă pun cu capul pe pernă, dar așez perna în așa fel încât urechea să fie în aer, iar capul să fie pe pernă (nu cu tot cu ureche, urechea fiind îndreptată în jos.), dar și când e liniște în cameră sau un pic de zgomot. Și din cauza aceasta eu nu pot dormi. Întrebarea mea este: se poate ca din cauza căștilor să fi împins ceara în ureche și să se formeze iar dop? Ce aș putea avea? De la ce îmi pulsează așa? Se poate să fie și de la stres sau oboseală? Cel mai concret răspuns primește fundă. Vă rog, sunt foarte speriată :-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Posibil sa fie o infectie

| anonimg a răspuns:

Ce simți tu este pulsul, bătăile inimii. Nu este nimic altceva. Dacă urechea este sau nu înfundată o poate vedea medicul. Și da, căștile blochează buna funcționare a organismului.
Mergi la medic. Iar pe viitor nu mai folosi agrafa. Bețișorul este mai bun, dar niciodată nu trebuie introdus prea mult.

| 2Anonima2 explică (pentru anonimg):

Păi medicul de la orl acum câțiva ani mi-a prescris să îmi curăț urechea cu agrafa și să nu mai folosesc bețișoare

| juliafrancesca a răspuns:

Am avut aceeași problemă acum un an, am vizitat un medic ORL și mi-a spus că este o infecție din cauza frigului, între legatura care duce de la nas la ureche. Și eu auzeam ca și cum îmi pulsează ceva in ureche și pe deasupra aveam și urechea înfundată. Nu recomand folosirea agrafei și nici a bețișorul, folosește un prosop.
Nu am scăpat fără Injecții și picături de nas și ureche.