| Mishu2287 a întrebat:

Hristos a înviat! Pot sa va pun o întrebare? Nu aud clar cu ambele urechi.Am și tiuit în ureche. Ce poate fi? În urechea stânga am avut dop de cerumen acum 2 luni, am fost la orl, am auzit după ce mi-a curățat.Am luat picături, o perioada am fost bine și la un timp când am dat cu spray de ureche iar am început sa nu aud bine. Peste un timp am început sa am probleme de auz și cu urechea dreapta, cu ea neavând probleme în trecut. Am fost la orl iar mi-a verificat urechea, a curățat acolo, am făcut test de auz cică nu am probleme. Dar în realitate nu aud bine. Mi-a dat antibiotic picături iar și mi-a spus sa vin peste 2 săptămâni.Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, cel mai probabil ai dop de ceara in ureche, acesta este motivul.
Cura-ti ZILNIC urechile, asa cum este normal si sanatos si nu mai ajungi la ORL din motive de igiena, odata ce ti s-a confirma ca nu ai nici o boala si nici surd nu esti.

| Mishu2287 explică (pentru Violleta2022):

Culmea e ca mia confirmat ca aud dar e contrariul și nu aud bine asta e culmea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mishu2287):

Pai nu-i nici o culme, chiar este realitatea, fiindca auzul tau este perfect sanatos, odata ce s-a cornirmat asta dar tu stai prost la capitolul igiena, fiindca ti-e lene sa te speli in urechi si se formeaza clei.

| Invictusman a răspuns:

Început de hipoacuzie asociat cu tinitus.
Tiuitul din ureche se numește tinitus.

| Mishu2287 explică (pentru Invictusman):

Ajuta picăturile ce mi-a dat medicul orl? Se poate trata hipoacuzia?

| Invictusman a răspuns (pentru Mishu2287):

Se poate încetini, dar cu vârsta se va agrava, dar eu te sfătuiesc sa mergi la alt ORELIST sa afli și o alta părere, de la ceara din urechi nu e oricum.
Dacă Tiuitul îl auzi și după ce ai făcut spalaturi auriculare, ți-o scos ceara atunci ai tinitus și nu se mai poate trata, nu exista tratament la ora actuala pentru tinitus fiindcă nu e o afectiune în sine, e un simptom al altei afecțiuni, sunt ogramada de cauze ce duce la tinitus, o sa trebuiască sa te obișnuiești cu el fiindcă îți spun 98% nu o sa scapi.
Și eu am tinitus de 3 ani și nu o dispărut și doctorul mi-o spus sa ma obișnuiesc fiindcă nu o sa ai scap de acel tiuit.
Ba mi-o spus și dacă o sa găsesc cauza nu o sa scap.
În legătură cu auzul poate fi hipoacuzie dar nu putem ști, nu putem sa tragem o concluzie pripita, de aceea e recomandat sa vizitezi alt specialist ORELIST.
sănătate multa!

| Invictusman a răspuns:

Sunt aparate speciale care maschează tinitusul inclusiv hipoacuzie

| adi32creeaza a răspuns:

Sigur ca se poate trata mai ales daca e la inceput.

Tratamente cu plante medicinale
https://www.mediculmeu.com/......acuzia.php
https://www.esanatos.com/......z44387.php

Definitie din dex:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/hipoacuzie.php

| Mishu2287 explică (pentru adi32creeaza):

Se poate complica mai tare dacă lucrez într-o zona cu mult zgomot de autobuz, mașini?