| Todor_Roxana_1994 a întrebat:

Vreau sa va intreb cat de periculoasa poate fi varicela la persoane trecute de 70 de ani? Intreb deoarece bunica mea are grija de un verisor care are varicela. Ea m-a crescut deoarece am copilarit fara mama. Deci nu stiu ce as face daca ar patii ceva. Vreau sa stiu care este riscul in cazul in care se transmite virusul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Se ia si este mult mai periculoasa pentru oamenii aflati la senectute intrucat au sistemul imunitar mult mai scazut. Daca insa bunica ta a avut varicela in copilarie este mai imuna la o noua imbolnavire. Prevenirea se poate face si prin vaccinare dar cred ca este prea tarziu acum. Era bine sa mearga la medic din prima zi a imbolanvirii copilului toate persoanele care vin in contact cu acesta. http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649