| Aiii3 a întrebat:

Buna tutoror! Cand merg la ginecolog trebuie sa ma epilez? Faza e ca ma irit foarte tare,fac niste bube foarte urate unele care se infecteaza,imi curge sange si imi raman toate firele in piele mi se invineteste pielea si uneori am unele bube cu puroi( am incercat diferete metode big,crema de epilat,aparat de epila), mi s-a intamplat de multe ori si deja am niste semne destul de uratele.Ce pot sa fac adica imi este rusine sa merg cu par ...Credeti ca gincologul poate sa imi zica ceva? Sau cel putin sa-mi spuna problema de la care imi raman exagerat de multe fire in piele si ma irit foarte si chiar sa-mi dea un mic tratament? Da stiu ca este banala intrebarea dar am nevoie de niste sfaturi. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Trebuie neaparat sa te epilezi, nu poti sa apari cu,, tufa,, poti sa-i spui si ginecologului despre faptul cat de tare te iriti, poate iti recomanda ceva

| Aiii3 explică (pentru mona):

Mona am doar 14 ani...mama nu cred ca o sa fie de acord sa ma "mutilez " pe acolo,fiindca din start deci cum pun bigu sau crema sau orice altceva pentru indepartarea parului raman in piele,si curge foarte mult sange,chiar nu stiu ce sa fac sad,nu este vorba numai de iritatie, este vorba ca imi raman semne vineti, am puroi in bube cand ma epilez si curge sange si cand ma dau cu crema depilatoare, adica in loc sa imi fac bine, imi fac mai mult rau crying

| mona a răspuns (pentru Aiii3):

Nu am stiut cati ani ai dar incearca totusi macar sa-i scurtezi cu o foarfecuta, asa nu ar trebui sa te iriti, cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta, poate are o ideee mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu stiu, ca daca doresti sa-ti faci analize clar trebuie sa te epilez, chiar iti cere doctorul. Iar in rest trebuie sa fi curata si putin aranjata, oricum majoritatea doctoriilor chiar iti recomanda sa nu te epilezi definitiv ca si parul are un rol.
Te pup!

| Aiii3 explică (pentru anonim_4396):

Daca ma epilez imi raman mari semne pe piele si toata zona unde m-am epilat se umple cu bube in cateva minute iar in 2 -3 zile sunt pline cu puroi.crying((Deci chiar nu stiu ce sa fac arata horor in amandoua variantele straight face

| PurceluAtomic a răspuns:

Nu trebuie sa te epilezi. Toata nebunia asta cu epilatul e o chestie moderna, pe vremuri nu se epila nimeni (si mergeau la ginecolog)