Întrebare recomandată | David1994 a întrebat:

Buna Tuturo!
Recent am fost la doctor si mi-am facut o radiografie la plamani, mi s-a spus ca 100% nu am tbc, dar nu mi s-a spus ce am, doctorul meu de familie a spus ca s-ar putea sa am o pneumonie sau bronsita, in acest caz, doresc sa va intreb daca am voie sa fac efort ( sa joc fotbal )... Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La acestea NU ai voie să faci efort fizic!

Trebuie să faci tratament adecvat şi să stai în repaos la pat ( preferabil, în cazul pneumoniei ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pneumonie sau bronsita si tratament nu ai primit? in ambele trebuie sa eviti efortul fizic pana te vindeci.Ai grija de sanatatea ta!

| viotedy a răspuns:

Mergi cu radiografia la un internist ca doctorul de familie e cu pluta.

| NotToday a răspuns:

Banuiesc ca tusesti... Eu zic sa stai cuminte in casa, sa bei ceaiuri si sa continui cu medicamentele recomandate de doctor. Am fost in situatia ta acum cativa ani, am jucat fotbal si dupa am fost nevoit timp de 2 luni sa stau in casa fara sa fac nimic.
Ai grija de tine!

| Marinelapopescu a răspuns:

Comportăte normal, nu e nimic grav dacă faci sport.Mai bine consultă un medic.