| Maria39popescu a întrebat:

Buna tuturor, acum 2 săptămâni aproximativ, am fost in vacanța. La piscina apa era cam rece însă pe moment nu am sesizat. La câteva zile după ce m-am întors acasă am început sa resimt semnele unei Infecții urinare și dureri de spate. Am luat antibiotic dat de medic o săptămâna și jumătate. Am văzut ca mi-a trecut, însă de ieri seara simt înțepături in zona ovarelor, a uterului. Nu le resimt continuu, iar alte simptome nu am. Înțepăturile le resimt destul de puternic și când fac mișcare sau ma așez jos. Cumva sa fi răcit de la apa rece si acum sa resimt asta? Menționez ca urmează sa-mi vina si menstruația intr o săptămâna. Antibiotic nu am mai luat însă am folosit un analgezic însă fără rezultat. Ceva metode de ameliorare pana ajung la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Evita bauturile acidulate si ai grija sa porti mereu ciorapi, niciodata nu sta cu picioarele goale pe podea.

| Maria39popescu explică (pentru dullcat):

Chiar am evitat, inclusiv si aerul rece. Mulțumesc!

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu nu cred ca faci infectie de la apa rece. Asa cum nu faci rosu in gat de la inghetata, din contra, inghetata te ajuta la inflamatie.
Piscinele sunt pline de microbi si daca esti predispusa la infectii mai bine nu te mai duci acolo. Numai gandul sa ma balacesc in apa in care au mai intrat alti 100 oameni transpirati, murdari, bolnavi, copii in fundul gol etc ma ingrozeste...
Daca ai imunitate buna infectiile urinare trec de la sine dar trebuie in primul rand sa asculti sfatul medicului

| Maria39popescu explică (pentru Furnicuta000):

Nici eu nu prea sunt fana piscinelor dar am mers pentru nepoata mea. Acum sincer infecția mi-a dat simptome imediat ce m-am întors de acolo. Infecții am mai avut, însă au trecut după câteva zile de tratament, dar nu au fost grave. Mai mereu am avut cistita, care probabil apare mereu de la microbi. O sa merg la medic sa văd ce se întâmpla. Infecția de la apa rece nu, insa am văzut ca inflamații la ovare pot sa apăra mai ales din cauza frigului. Mulțumesc oricum!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Maria39popescu):

Da, infectia e cauzata de un virus sau bacterie iar inflamatia poate fi cauzata de virusuri, bacterii, chiar si apa rece

| Maria39popescu explică (pentru Furnicuta000):

Am avut dureri la spate, acum de ieri tot simt disconfort in zona ovarelor, înțepături. Tot cred ca este ceva inflamat, o sa vad ce este in final

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Maria39popescu):

Cel mai bun remediu natural pentru infectiile urinare e sucul de merisoare. Sau chiar merisoare daca gasesti. Ori ceai de merisoare. Oricum daca bei suc, ala trebuie sa fie natural

| Maria39popescu explică (pentru Furnicuta000):

O sa caut ceai, poate am noroc sa găsesc si ceva suc

| sammie a răspuns:

Încearcă să nu faci mult efort. Pastile și antibiotice n-are rost să mai iei dacă o să te duci la medic. Îți va zice el, dacă e nevoie să iei.

| Maria39popescu explică (pentru sammie):

Nu am luat căci văd ca alte simptome nu am. Mulțumesc!