| Cristina5728 a întrebat:

Buna tuturor.
Acum o luna mi-am luxat genunchiul cred sau entorsa ce o fi fost. Doctorița mi-a scris ambele pe trimitere și mi s-au întins și ligamentele.
Miercuri de abia voi ajunge la ortoped,cam târziu știu.
Pot merge destul de ok dar ma doare dacă nu ma dau cu crema și pare puțin umflat.
Credeți ca o sa mi-l mai bage în ghips, având în vedere faptul că a trecut o lună și pot merge? Sau ce o sa îmi facă mai exact, poate a fost cineva în aceeași situație ca a mea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu am trecut cu ambi genunchi si mai rau decat tine.
Eu am avut luxatie de rotula la genunchiul stâng cu întindere de ligamente încrucișate, punga cu lichid de la genunchi sparta, menisc fisurat si rotula ciobita.Iar la dreptul, mi-a sărit rotula (mi s-a intors genunchiul in lateral) si mi-a ciobit meniscul.
Dacă ti s-a dus genunchele cum sa zice da, o sa ti-l puna in ghips pentru 2 sau 3 săptămâni si cam atat(după o radiografie). Daca cumva mai ai dureri se va vedea pe parcurs si se vor lua măsuri.Dar iti dau 2 sfaturi.
După ghips mergi la kinetoterapie ca sa te refaci mai repede.
Ai grija de acum in colo ca poate recidiva.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Bună! Iti mulțumesc pentru răspuns.îmi pare rău pentru ce ai pățit, și cum te-ai vindecat? si cum adică poate recidiva?

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Nu stiu cati ani ai tu.Dar astea nu prea se vindeca in totalitate.Adica da, o sa mergi normal, Nu o sa mai ai dureri asa mari dar eu una nu am mai putut să alerg, sa sar, sa stau mult in picioare tocmai pentru ca genunchi mei obosesc mai repede si exista posibilitatea de recidiva (Adică sa sara iar genunchiul).
Eu cand am pățit prima oara avusesem 13 ani.Atunci am stat in spital ca a fost nasol dar am refuzat operatia.Am stat o lună în ghips si mai bine de 6 luni recuperare.Iar după nu am mai facut nici macar educatie fizica.
Doar ca daca am vazut ca nu se intampla nimic am inceput sa muncesc, sa fac efort fizic si imi puneam pe genunchi o orteza (ca eu am avut orteza nu genunchiera), iar din cauza suprasolicitari celuilalt picior dintr-o răsucire mai brusca mi-a sărit si dreptul.Eh,si acolo mi s-a spus că ligamentele din lateral s-au lărgit si trebuie ghips pentru a le strânge la loc.Inainte de ghips am stat asa cred ca o săptămână sau două până sa merg la medic ca erau pastele.Iar după ghips cam tot asa câteva luni bune de recuperare si si acum uneori mai am disconfort.
Trebuie radiografie, ghips, operatie (dar la tine nu cred ca e cazul) si exercitii usoare ori acasa, ori la kineto unde e mai sigur și vei reavea stabilitate.Dar pe deplin sănătos genunchiul nu prea va mai fi.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Am 15 ani și jumătate, speram sa nu fie ceva grav sad
Adică pana acum nu mi s-a mai întâmplat doar ca de mică calc strâmb cu acest picior strâmbam mereu încălțămintea

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Nu are treaba.
Asa se intampla cand se slabesc ligamentele.
Dar cum ai pățit?

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Dansam și dintr-o dată mi s-a sucit piciorul când am făcut o mișcare brusca

| Cristina5728 explică (pentru Cristina5728):

Genunchiele adică

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Si eu am pățit cam tot asa.
Păi ti s-au slăbit ligamentele iar mișcarea a fost prea brusca.
Sa nu stai asa, sa mergi la medic si poate scapi ieftin si e o entorsa sipla.Dar sa ai grija de acum înainte de genunchi pentru ca, clar ceva e slăbit pe la ei.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Voi avea grija de acum încolo
Dar nu cred ca s-a agravat dacă am stat așa timp de o luna, nu?

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Nu sa gravat.Dar trebuie sa mergi sa vezi ce e acolo.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Nu cred ca voi putea pentru ca mama nu vrea sa ma ducă.

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Explicai mamei tale ca nu se poate juca cu chestia asta.E totusi problema la genunchi.App, ai stabilitate pe el sau simti ca iti e moale? Ai simtit ca ti s-a dus rotula?
Dacă nu vrea nici cum, mergi la medicul de familie ca nu trebuie sa plătești.Si iti va face el trimitere la ortoped.Si mergi cu trimiterea la mama ta sa ii areti ca e necesar.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Pai am fost deja la doctor și mi-a dat trimitere și am fost la o clinica dar au spus ca au doar cu bani
Am simitit ca s-a dus intr-o parte dar cred ca la rotula este problema pentru ca atunci când merg sta țeapănă oarecum de parca ar fi blocată.în spital nu ma pot duce singura deci chiar nu Știu ce sa fac sad

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Posibil sa ti se fi fisurat meniscul ceea ce e mai nasol.Pai nu poti sa stai asa drăguță.
Vorbste cu altcineva din familie si spune-i problema ta, poate reușesc altii sa ii convina sau sa te ajute.
Cum doamne fereste sa nu le pese ca nu poti merge.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Nu prea am cu cine..pai mamei mele nu îi pasă mai deloc de mine cu și tatăl meu nu mai țin legătura, mama este cu altcineva acum și imi este foarte frica sa nu pățesc ceva stand așa și nefăcând nimic

| Freya1 a răspuns (pentru Cristina5728):

Iti dai seama ca e dureros si incomod sa stai asa. Poate recidiva, sa iti sară iar sau cine stie.
Încearcă să faci tot posibilul sa ajungi la medic.Acolo trebuie o radiografie si un consult de specialitate.

| Cristina5728 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate dar fiind minora nu prea pot face mare lucru ..chiar este dureros dar ea spune ca nu am nimic și ca exagerez. dacă n-as avea nimic nu as insista sa ma ducă sa vadă ce am ..mereu m-am ferit sa nu pățesc nimic știind ca nu ma va ajuta dar s-a întâmplat nenorocirea asta