| DavidIron a întrebat:

Bună tuturor, am 18 ani și am o problema care ma stresează.
Când eram mic, aveam rahitism cred. Pentru ca eram slab.
Si de la varsta de 13 ani am observat ca am pieptul puțin deformat. Gen Pectus carinatum.
La vârsta asta se mai poate face ceva? Sau nu.
Nu vreau operații. eventual ceva exerciții.
Fac sala de 3 luni.
Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Atunci iti doresc multa sanatate in continuare si nu iti bate capul cu ea. Baga sala, ai grija de tine, viata lunga si indestulata!winking

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si eu am cosul pieptului strimb, si am ajuns la 41 fara sa ma deranjeze in mod deosebit. Am facut si sport de performanta, acum bag flotari in mod constant (momentan sunt la 7 serii de 30, o data la doua zile, probabil o sa mai schimb structura in cateva luni). Ideea e ca operatia e destul de riscanta si fara avantaje deosebite daca nu ai probleme serioase de sanatate cauzate de deformarea pieptului...

| DavidIron explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am nici o problema de sănătate de la acea mica deformație

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidIron):

Atunci iti doresc multa sanatate in continuare si nu iti bate capul cu ea. Baga sala, ai grija de tine, viata lunga si indestulata!winking

| anonimg a răspuns:

Sunt de părere că trebuie să fi văzut de medici și să urmezi sfaturile lor.
Și să ști că nu există niciun om perfect. Dacă nu are o problemă, atunci are alta.
Un kinetoterapeut cred că te va învăța ce exerciții să faci.

| Catrice a răspuns:

Dacă era cum zici, vedea medicul de familie de 10 ori pana acum.

| DavidIron explică:

Am 1.70 înălțime și 60 kg, când am început sa fac sala aveam 50 kg.