| stefan4747 a întrebat:

am 15 ani si de un an jumatate am observat ca am o mica problema la corp, am acel os de la piept putin in fata, ce credeti, sunt slab? Nu am pectus carinatum sau rahitism din ala, nu ma doare deloc si nu am probleme cu respiratia / plamanii, eu cred ca trebuie sa ma ingras, cum pot sa ma ingras? Mananc tot din farfurie. Am 1, 78 si 56 de kilograme, desi am prieteni care au inaltime 1, 70; 50 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil nu mananci sufieciente calorii pe zi, chiar daca manaci tot cei in farfurie.
Esti intr-adevar sub-ponderal (sub greutatea normala).
La 15 ani si 1.78 ar trebui sa ai 68kg.

| Digikey a răspuns:

Este o forma usoara de rahitism. Daca iei tratament dispare in cateva luni.

| Alverto a răspuns:

Mhhmm, asta înseamnă că ai o problemă de sănătate cel mai probabil

| stefan4747 explică (pentru Alverto):

M-am documentat si nu este o problema de sanatate, este o problema estetica, sunt slabut, afecteaza doar aspectul fizic

| oz_1736 a răspuns:

Sunt 3 posibilitati: scolioza, esti prea slab sau amandoua. Dar as merge pe varianta 2

| SporeBox a răspuns:

Si eu il am iesit in fata, am mai vazut si alte persoane cu el in fata. Daca nu poti sa il ignori recomand sa pui mai mult musculatura si mai putin grasime. Chiar vrei sa ai acei "sani" de grasime? Eu am fost gras toata viata si nu e foarte ok, mai ales ca la varsta asta rade lumea de tine.

| stefan4747 explică (pentru SporeBox):

Am inteles ca este mai mult o problema estetica

| SporeBox a răspuns (pentru stefan4747):

Antrenorul meu de la sala mi-a spus ca daca iti antrenezi bine pieptul nu o sa mai fie atat de iesit in fata. Acum nu m-am chinuit sa il modelez pentru ca lumea ma vede fara tricou numai la strand. Nu m-am informat foarte mult.