| Maricikik a întrebat:

Bună tuturor! Am nevoie de sfaturi și ajutor!
Pe 17 august voi împlini 13 ani, însă sunt foarte micuța la moment am 147 cm. Vreau sa cresc mai înaltă cât mai repede.
Parintii mei nu sunt înalți, mama are 155 și tata 173.
Va rog ajutați-mă, cum sa cresc rapid în înălțime, as fi super fericita daca de ziua mea voi avea 150 cm.
Mulțumesc de antetie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiPopescu445 a răspuns:

Nu ai cum. Depinde de genetica pe care o ai. Daca tu ai spus ca mama ta are 155 si tatal tau 173 fi sigura ca nu vei trece de 170. La 12 ani, ca baiat aveam 150, iar acum am 13 ani si 8 luni si 175. Tatal meu are 180 si mama 160.

| Dani201274 a răspuns:

Poti face inot, basket, dar nu te ajuta foarte mult genetica, nici parintii tai nu sunt foarte inalti.