| xEmOlOvEx a întrebat:

Bună tuturor! Am o întrebare destul de rușinoasă. Mereu am niste coșulețe bubițe la zona intima, mai ales când mă epilez. (După epilare cu bigul se irită și mai tare) Sunt mai multicele in zona pliului unde se așează lenjeria intimă și câteodată mă mănâncă, câteodată mă ustură. (Am și foarte multe fire sub piele) In ultimul timp mă mănâncă destul de tare și credeam că e foliculită dar am căutat pe net și aparent poate sa fie și scabie și îmi e foarte frică să nu fie. Am citit că de obicei la scabie se răspândesc bubițele pe mai multe porțiuni ale corpului. Eu am doar in zona inghinală. Voi ce spuneți? Știu, mă voi duce la un examen parazitologic dar mâna una alta mă gândeam să vă întreb pe voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu bigul inseamna barbierire, nu epilare. Epilarea se face cu ceara sau benzi. Nu ai nici o scabie. De la barbierit (ras) ti se trage.

| romeo78 a răspuns:

Nu doar un examen parazitologic, dar și dermatologic ar fi necesar.
Dar, în funcție de posibilități, să mergeți la un salon unde să vă epileze. Poate vă iritați de la Big.
Dați cu cremă de gălbenele.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui: ras sau barbierit cu bigul, ca aceea nu este epilare si evident ca produce bubite, fiindca nu te razi in sensul cresterii fierlor de par si atunci te iriti.

Epilarea se face cu: crema epilatoare, ceara epilatoare sau zahar incalzit.

Pentru atat lucru nu ai nevoie sa ajungi la un examen parazitologic, ca iiritatia ta nu este produsa de nici un parazit ci de rasul/barbieritul incorect pe care ti-l aplici.
Am spus mai sus: trebuie sa te razi in sensul de crestere a firului de par, nu in directia opusa (raspar), ca sa nu te mai iriti.

O alta procedura mai putin iritanta si de mai lunga durata este epilarea cu ceara calda sau crema epilatoare.

| Catrice a răspuns:

Nu te mai epila și scapi.

| Floridori a răspuns:

1.Epilarea reprezinta indepartarea parului de pe piele prin orice metoda, deci chiar si cu lama de ras, tot epilat se numeste.Deci nu baga in seama expertii ca Jassmina care cred ca autismul se vindeca daca nu ii mai dai copilului dulciuri niciodata (si cu toate ca nu are legatura subiectul, nu exagerez cu nimic ca aceasta este gandirea ei si a altor cativa "specialisti" si este un exemplu ca ceea ce spune ea reprezinta niste aberatii).

2.Parul este o reminescenta de la stramosii mai parosi din aceeasi specie, dar care sunt veri primari cu maimutele si exceptiile in care parul corporal este cu adevarat folositor in zilele omului modern sunt ochii si relativ nasul.
In rest, te poti lipsi de el fara regrete.In plus, tine de igiena sa nu stam cu parul ala pe noi, hai sa fim seriosi!

3.Inainte de epilare exfoliaza pielea, foloseste apa calduta, mai mult inspre rece atunci cand te epilezi dar si inainte, nu fierbinte, foloseste lame de ras cu 5 lame destinate barbatilor (cele roz, "pentru femei" au doar un scop comercial.Nu sunt bune de nimic, dar ei stiu ca femeile vor cumpara la greu). Cele mai bune ar fi cele de la Gillette(da, stiu, sunt mai scumpe, dar poti ajunge sa folosesti una chiar si cateva luni depinzand de cat de des te epilezi), foloseste balsam de par in loc de sapun, gel de dus sau chiar gel de ras care usuca pielea si fa miscari cat mai scurte si precise, curatand lamele dupa fiecare 1-2 miscari de epilare.Cand termini curata si dezinfecteaza lama, uscand-o bine.
Dupa epilare, nu aplica creme sau alte produse cosmetice in acea zona decat dupa ce s-au inchis porii si s-au oprit eventualele mici sangerari cauzate de lezionarea cosurilor precedente.Usuca zona tamponand cu un prosop curat si uscat, iar dupa ce se calmeaza zona, se inchid porii si se opresc sangerarile tamponeaza cu ulei din arbore de ceai sau produse precum Baneocin, dar fara creme si cosmetice grase ori ce contin parfum.
Incearca sa folosesti lenjerie intima din bumbac, materialele sintetice favorizand aparitia acestor iritatii si daca poti, incearca sa fie un chilot mai lejer, nu unul foarte strans.

Numai bine!

| Dintrebare a răspuns:

Daca ai avea raie, ai avea urme si in alte parti ale corpului. Plus ca si membri familiei ar avea. Deci exclus. E foliculita. Ea se face in general pentru ca ai stafilococul auriu. Poti merge la medicul de familie sau la farmacie. Exista creme cu antibiotic pe care le poti folosi. Lama irita pielea de aia dupa ce te razi e si mai grava situatia. Mai bine foloseste o crema depilatoare pentru zone sensibile. Oricum foliculita o sa continue sa existe daca nu o tratezi.

| Miuletz a răspuns:

Nu te mai epila daca nu mergi la mare. Este foarte nesanatos, parul ala este acolo cu un motiv si logic ca apar bubite. Ti se irita pielea, si ai mai multe bubite in zona aia pentru ca acolo stau cel mai strans chilotii si nu are parul cum sa iasa din piele. Scurteaza-l, merita sa faci infectii, bubite si par sub piele pentru ce? Nu e igienic sa ti-l iei, si nu e ca si cum te vede cineva cand ai pantaloni, iar daca partenerul tau nu intelege e copilaros si nu are rost sa stai cu el/ea. Nu cred ca ai scabie sau ceva, pur si simplu esti iritata. Incearca acasa sa stai fara chiloti un timp si sa lasi pielea sa respire, dar un control nu strica. Sanatatea ta este mai importanta decat aspectul si ce zice societatea.