| Ioana_Sarbu_1987 a întrebat:

Bună tuturor!
Am o mare nelamurire: de ce pe orezul Unchel Bens scrie " fara gluten", în condițiile in care se stie ca in general orezul nu contine gluten? Care ar fi diferenta dintre el și alți producători de orez. Sunt alergica la gluten, de aceea întreb si nu se mai găsește Bens.
Multumesc mult de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca regula generala, orice aliment care porneste de la grau are gluten. Dar si unele categorii de orez au gluten in cantitate mica.
Legea spune clar ca un produs are voie sa aiba mentiunea "continut redus de gluten" daca are mai putin de 100 mg /kg de aliment sau mentiunea "fara gluten" daca are mai putin de 20 mg/kg de aliment.